Gebelikte cinsel mitler ölçeğinin geliştirilmesi
Development of sexual myhts scale in pregnancy
- Tez No: 590935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE GÖKYILDIZ SÜRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Gebelik kadın hayatını çok yönlü etkileyen son derece farklı bir süreçtir. Bu süreç içerisinde fiziksel değişikliklerin yanı sıra pek çok psikolojik değişiklikler de ortaya çıkar. Cinsellik ve cinsel istek aslında insanın içinde doğuştan var olan içgüdülerden biridir. Bu güdünün amacı varlıkların kendi soyunu devam ettirme isteğidir. Gebelikte cinsel ifade yüksek derecede bireyseldir. Cinsel ilişki, emosyonel faktörlerden, gebelikte seks hakkındaki mitlerden, cinsel disfonksiyondan ve kadındaki fiziksel değişikliklerden etkilenir. Yapılan literatür taramasında gebelikte cinsel yaşam değişikliklerinin belirlenmesine yönelik çok sayıda çalışmaya rastlanmıştır. Gebelikte cinsel mitlerin belirlenmesine yönelik ise az sayıda çalışma bulunmakla birlikte bu alanda geliştirilmiş bir ölçeğe rastlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı,“Gebelikte Cinsel Mitler Ölçeği'nin geliştirilmesidir. Araştırma, bir üniversite hastanesinin gebe polikliniklerinde 210 gebe ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 ve SPSS AMOS 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda geliştirilen Gebelikte Cinsel Mitler Ölçeği, 25 madde ve ”gebelik ve cinsellik“, ”bebeğe ilişkin endişe“, ”cinsiyet/cazibe“ ve ”gebeliğe ilişkin endişe" olmak üzere 4 alt boyuttan oluşmuştur. Ölçeğin toplam Cronbach's Alpha katsayısının 0,916, alt boyutların 0,717-0,913 arasında değiştiği saptanmıştır. Sonuç olarak; Gebelikte Cinsel Mitler Ölçeği'nin geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a very different process that affects women's life from multiple aspects. Beside the many physical changes, various psychological changes emerge in this process. Sexuality and sexual desire are in fact among innate instincts. This motive is based on the desire of people to continue their bloodline. Sexual expression in pregnancy is highly personal. Sexual relationship is affected by emotional factors, myths about sex in pregnancy, sexual dysfunction, and physical changes in women. Review of the related literature indicates several studies on the identification of sexual life changes in pregnancy. However, studies on the identification of sexual myths are quite limited in number, and it was found that no scale on the issue has been developed so far. This study aims to develop“Sexual Myths Scale in Pregnancy”. The study was carried out with 210 pregnant women in pregnant polyclinics of a university hospital. The resultant findings, for statistical analysis IBM SPSS Statistics 22 and SPSS AMOS 22 (IBM SPSS, Turkey) were evaluated using the programs. The Sexual Myths Scale in Pregnancy developed as a result of the study consisted of 25 items and 4 sub-dimensions as“pregnancy and sexuality”,“concern about the baby”,“gender/attraction”and“concern about pregnancy”. The total Cronbach's Alpha coefficient of the scale was determined to be 0.916 and the subscales ranged from 0.717 to 0.913. As a result; The Sexual Myths Scale in Pregnancy was found to be a valid and reliable measurement tool.