ECOWAS bölgesinde doğrudan yabancı yatırımların belirleyicileri: Ampirik bir analiz
Determinants of foreign direct investment in ECOWAS region: An empirical analysis
- Tez No: 590942
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AYDOĞUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda doğrudan yabancı yatırım girişleri, uygun ekonomik altyapıya sahip gelişmiş ekonomilere, yüksek vasıflı işgücü alanlarına ve tipik olarak Sahra Altı Afrika ülkelerinin (SSA) sahip olduğu doğal kaynak destekli alanlardan ziyade geçiş ekonomilerine doğru yönelmektedir. Bu noktada ECOWAS, Afrika'daki en büyük pazarlardan ve entegrasyonlardan biri olarak doğrudan yabancı yatırım girişlerini artırmak için çaba göstermektedir. Bu kapsamda ECOWAS'a yapılan doğrudan yabancı yatırımların belirleyenlerinin ortaya konulması önemli hale gelmiştir. Bu tez 1991'den 2016'ye kadar olan yıllık veriler kullanılarak ECOWAS'ta yapılan doğrudan yabancı yatırımları (DYY) hangi değişkenlerin belirlediğini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda 14 ülke için panel veri analizi yapılmıştır. Ampirik bulgulara göre, döviz kuru ve piyasa açıklığının DYY çekimi üzerinde olumlu bir etkisi olduğu, enflasyon ve işsizlik oranının DYY'yi olumsuz etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda GSYİH ve doğal kaynakların istatistiksel olarak anlamsız olduğu görülmüştür. Son olarak, ECOWAS ülkelerinin ortak para birimi kullanması, beşerî sermaye geliştirmesi, ödemeler dengesini güçlendirmesi ve altyapının geliştirilmesi öneri olarak sunulabilir.
Özet (Çeviri)
Recent FDI inflows are moving further to more developed economies with proper economic infrastructure, highly skilled labor areas and to transitional economies rather than natural resource endowed areas typically Sub-Saharan African countries (SSA). ECOWAS has struggled to accumulate a proportionate amount of the FDI inflows to Africa despite having one of the biggest markets and is well endowed in resources. This work seeks to investigate what determines FDI in the ECOWAS using data from 1991 to 2016. A panel data analysis was conduct on 14 ECOWAS member states. According to the analysis, exchange rate and market openness have a positive effect on FDI attraction. GDP and natural resources were insignificant in determining FDI. When the two variables were regressed alone devoid of other variables against FDI, the result showed a positive statistically significant value. Inflation and unemployment rate had a negative effect on FDI determination. In conclusion, it is suggested that ECOWAS countries should develop policies that will allow them to use a common currency, develop their human capital, strengthen their balance of payment accounts and develop their investment infrastructure to foster their structural and economic development.