Negative polarity items in yes-no questions
Evet-hayır sorularındaki olumsuz kutuplanma öğeleri
- Tez No: 590944
- Danışmanlar: PROF. DR. MARTİNA GRACANİN YUKSEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ÖZGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez Olumsuz Kutuplanma Öğelerinin (OKÖ) olumsuz olmayan Evet-Hayır (EH) sorularındaki dağılımını incelemektedir. OKÖlerin bu tarz sorularda sadece soru eki mI tümleyici öbeğinin başında ise bulunabileceğini iddia etmekteyim. Bu türetmenin ise soru ekinin zaman öbeğini başatlayan odak öbeğinin başında üretilip eylem tarafından tümleyici öbeğinin başına taşınması yoluyla elde edildiğini ileri sürmekteyim İddiamı destekleyen ampirik kanıt ise OKÖlerin sadece mI'nın fiil üzerinde olduğu durumlarda bulunabildiği ana ve içeyerleşik EH sorularından gelmektedir. Buna ek olarak, içeyerleşik tümcelerde OKÖlerin yalnızca içeyerleşik tümce adlaşmamış ise ve herhangi bir tümleyici öğe içermiyorsa bulunabileceğini göstermekteyim. İkincil bir amaç olarak ise soru ekinin birbirinden farklı pozisyonlarda bulunabilmesini ve bu pozisyonlara göre sorunun geniş veya dar kapsamlı olabilmesini açıklayan bir algoritma öne sürmekteyim. Bu algoritmada, soru eki mI odak öbeğinin başı olarak üretilmekte ve odakladığı kurucuya kardeş olduğu bir konuma budaktan budağa geçerek ve kendisini sol tarafta bulunan yavruya (eğer açık bir öğe içermekteyse) kardeş olma yoluyla alçalmaktadır. Çalışmanın üçüncü amacı olarak anadili Türkçe olan ve ikinci dil olarak İngilizce öğrenenlerin öne sürdüğüm düzeneği anadillerinden aktarıp aktarmadığını dilbilgisellik değerlendirme testi kullanarak araştırdım. Çalışmada elde edilen bulgular ise anadildeki düzeneğin ikinci dil olan İngilizceyi etkilemediğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about licensing of Negative Polarity Items (NPIs) in non-negative Yes-No (YN) questions in Turkish. I argue that NPIs are licensed in such environments only if the interrogative feature on C is spelled out by the question particle mI. I propose that this is achieved if the question particle, base-generated as the head of the FocP that dominates the TP, is moved to C after it is picked up by the verb. Empirical evidence for my argument comes from both matrix and embedded YN questions, where NPIs are only licensed if mI is attached to the verb. Additionally, NPIs in an embedded clause are licensed only if the embedded C is not occupied by an overt complementizer and this is only true in non-nominalized embedded clauses. As a secondary objective, I argued for a placement algorithm for the questions particle that accounts for the various positions that the particle can occupy and derives both the narrow- and wide-scope interpretations that arise depending on the position that mI occupies. In the algorithm, mI is base-generated as the head of the FocP and lowers itself to the position it ends up occupying by traversing the tree downwards and attaching itself to the left daughter of each node it hits on the way, provided this daughter hosts overt material. As a third objective, I tested if L2 English learners with L1 Turkish license NPIs in non-negative YN questions in their L2 English by the same mechanism that I argued for in Turkish. This was done through an acceptability judgement task. The results suggested that the different mechanism existing in English were not influenced by the one in L1 Turkish of the learners.