Yeni nesil ebeveynlik ve sosyal medya bağlamında blogger anneler
New generation parenting and social media in the context of blogger mothers
  1. Tez No: 590971
  2. Yazar: DERYA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR DOLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Dünya'da değişen birçok olgu, duygu, düşünce gibi annelik kavramı da değişmiştir. Anneliğin çerçevesi değiştiği gibi özünde hissettirdiği duyguda değişmiştir. Annelik özelinde ebeveynlik algısı bu denli değişirken bunun tarihsel süreçte değişen şartlara, hissedilen ihtiyaçlara ve eleştirilen uygulamalara karşı bir tepki niteliğinde evrim geçirdiği de görülmektedir. Çünkü bilinen geleneksel ebeveynlik yaklaşımları artık yeni nesil ebeveynleri tarafından kabul görmezken yeni nesil ebeveynler eski düzene bir tepki ve ön yargı düzeyinde söylemler geliştirmiştir. Bunların ötesinde anneliğin aslında çocukluk döneminin keşfi ile kendini bulduğu kabul edilmelidir. Bu çalışma da tarihsel süreç içinde; çağlar arasındaki değişimin çocuğu, çocukluğu ve ebeveynliği ne ölçüde etklediği görülmektedir. Çalışmadaki bulgular, dönemin ihtiyaçlarının ortaya çıkması ve eleştirilen yaklaşımların incelenmesi sonucunda çocuğun ve çocukluğun geldiği noktayı göstermektedir. Tüm bunlar literatür taraması ile yapılmaktadır. Kısıtlı ve yetersiz kitap sayısı olmakla birlikte bu alanda mevcutta bulunan aile sosyolojisi ve çocukluk sosyoloji kitapları ile yayımlanmış dergiler, makaleler, tezler ve uzman görüşleri bu çalışmanın kaynağıdır. Yaklaşık on beş aylık bir çalışmanın sonucunda oluşan bu araştırma da yazılı kaynakların dışında; sosyal medya da fenomen olan instagram anneleri ve blogger annelerin hesapları bu süre içinde takibe alınmış ve neler paylaştıkları gözlenmiştir. Gelinen noktada değişen anneliğin son saç ayağı sosyal medya ekseninde ortaya çıkan fenomen annelerdir. Son durum ise; tanınan ve ünlü hale gelen bu annelerin artık maddi çıkar ve gösteriş uğruna çocuklarını sosyal medyada ifşa etmeleri ve bu sebeple çocukların ruhsal ve karakter değişimleri üzerinde yaratığı olumsuz etkilerin yüksek düzeye çıkmasıdır.
Özet (Çeviri)
Many cases, concepts, feelings, thoughts, etc., have changed in the world. As the frame of motherhood changes, it has changed in the sense of feeling in the essence. While the perception of motherhood changes so much, it is evident that this has evolved as a response to changing conditions, felt needs and criticized practices in the historical process. Because known traditional maternity approaches are no longer accepted by their new generation of parents, new generation parents have developed discourse in a response and judgment level to the old order. Furthermore, it should be assumed that motherhood finds itself through the discovery of childhood. In this historical process; It is seen how the change between ages affects children, childhood and parenthood. The findings of this study show the point where the child and childhood came from as a result of the emergence of the needs of the period and the approaches that were criticized. All this is done by literature review. A limited and inadequate number of books have been published in this field; journals, articles and expert opinions are the source of this study. The phenomenon that emerged in the social media axis is the last hairstyle of the changing motherhood. These are also called blogger mothers or instagram mothers. Although personal experiences and experiences are involved in the emergence of this change, the last appearance that emerged has become known and famous is that the mothers are now exposed to social media for the sake of material interest and manifestation, and the negative effects created by the children on the spiritual and character changes are high.