Birey-örgüt değerleri ile yaşam doyumu arasındaki ilişki: Y jenerasyonu çalışanları üzerinde bir uygulama
The relationship between person-organization value fit and life satisfaction: An investigation on Y generation employees
  1. Tez No: 591000
  2. Yazar: AYŞE ULUCAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN METİN CAMGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, Y jenerasyonu bireylerin bireysel değerleri ile çalıştıkları kurumun değerleri arasındaki uyumunun, bireylerin yaşam doyumlarına etkisini araştırmaktır. Bu kapsamda, öncelikle bireysel değerlerin daha sonra örgütsel değerlerin, bireylerin yaşam doyumları üzerindeki etkisi ele alınmış ve daha sonra birey-örgüt değerleri arasındaki uyumun etkisi araştırılmıştır. Araştırmada, birey-örgüt değerleri arasındaki uyumun artması ile çalışanın yaşam doyumunun da artacağı varsayılmaktadır. Veriler, anket yöntemi ile çalışma hayatında bulunan 194 kişiden toplanmıştır. Çalışmanın hipotezleri regresyon analizleri ile test edilmiştir, birey-örgüt değerleri uyum skoları, Tucker's uyum testi ile hesaplanmıştır. Sonuçlar, bireysel değerler alt boyutlarından başarı, hazcılık, alçakgönüllülük, uyma-kurallar ve geleneksellik ile yaşam doyumu arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğunu göstermiştir. Örgütsel değerler alt boyutlarından sadece örgütsel öz-yönelim alt boyutunun yaşam doyumunu negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Birey-örgüt değerleri uyumuna ilişkin analizlerde ise birey-örgüt değerleri uyumu alt boyutlarından yalnızca güvenlik-toplumsal alt boyutu ile yaşam doyumu arasında olumlu yönde bir ilişki olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçları, tartışma bölümünde kısıtları ile birlikte değerlendirilerek, gelecek çalışmalara önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of person-organization value fit on life satisfaction. Firstly, the effects of individual values on life satisfaction was analyzed. Then, research have contiuned with investigating of the effects of organizational values on life satisfaction. Finally, the hypothesis of the research that the effects of person-organization value fit on life satisfaction was tested. This study suggest that life satisfaction increase as the degree of adjustment between personal and organizational values increases. Hypotesis of the study tested with regression analysis. The data has been gathered from a sample of 194 working people who are members of y generation via survey in Turkey. Person-organization values fit scores have calculated with Tucker's conquruence coefficient. Findings have shown that there is just one meaningful and positive relationship between person-organization values fit and life satisfaction. Results of the study have been debated in the discussion part and limitations have been mentioned. Various recommendations have been made to future researchers.