Muğla'nın gastronomi potansiyelinin UNESCO yaratıcı şehirler ağı kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of Muğla's gastronomy potential within the scope of UNESCO creative cities network
  1. Tez No: 780940
  2. Yazar: OYA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL ARIKAN SALTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
UNESCO tarafından 2004 yılında hayata geçirilen Yaratıcı Şehirler Ağı, kentleri kendi yetenekleri ve becerilerini yaratıcılığa dönüştürebilecekleri yedi temaya ayırmaktadır. Bu temalar film, edebiyat, müzik, medya sanatları, zanaat ve halk sanatları, tasarım ve gastronomi olarak belirlenmiştir. UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı, bu ağa katılmak isteyen şehirlere ekonomik, kültürel, sosyal, politik ve çevresel açıdan fayda sağlamasının yanı sıra kentin tanıtılmasında, markalaşmasında ve ağda bulunan diğer şehirlerle iş birliği yapılmasında önemli katkılar sağlamaktadır. Bu tez çalışmanın amacı, Muğla'nın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na gastronomi temasından girme potansiyelinin, turizm paydaşlarının konuyla ilgili farkındalıklarını, fikirlerini ve istekliliklerini belirlemek suretiyle değerlendirilmesidir. Araştırmada, Muğla'nın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na dâhil olma kriterlerini karşılama düzeyinin ve geliştirilmesi gereken hususların da açığa çıkarılması hedeflenmiştir. Nitel araştırma yöntemleriyle gerçekleştirilen çalışmada maksimum çeşitlilik ve kartopu örnekleme uygulanmıştır. Araştırma verileri, Muğla ilinde gastronomi konusunda bilgi sahibi olduğu öngürülen ve farklı kurum/kuruluşlarda görev yapan katılımcılardan yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında, 22 Haziran-9 Eylül 2022 tarihleri arasında 22 katılımcıdan toplanan veriler içerik analizi ve betimsel analizden yararlanılarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda turizm paydaşlarının UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı hakkında farkındalığa sahip oldukları, Muğla'nın gastronomi şehri olması konusunda istekli oldukları belirlenmiştir. Yöreye özgü ürünlerin olması, Muğla'nın yaratıcı gastronomi şehri olma potansiyelini artırdığı tespit edilmiştir. Buna karşın, yerel ürünlere ve eğitim kurumlarında beslenmeye verilen teşviklerin az olmasının yanı sıra gastronomi turizmine yönelik yapılan çalışmaların tanıtım, pazarlama faaliyetlerinin yetersiz olması Muğla'nın UNESCO Yarartıcı Şehirler Ağı'na katılma potansiyelini zayıflatmaktadır. Çalışma, gastronomi turizmi paydaşlarına ve konuyla ilgilenen araştırmacılara önerilerle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Creative Cities Network, launched by UNESCO in 2004, divides cities into seven themes where they can transform their talents and skills into creativity. These themes were determined as film, literature, music, media arts, crafts and folk arts, design and gastronomy. The UCCN not only provides economic, cultural, social, political and environmental benefits to the cities that want to join this network, but also contributes significantly to the promotion of the city, branding and cooperation with other cities in the network. The aim of this thesis is to evaluate the potential of Muğla to participate in the UCCN from the theme of gastronomy by determining the awareness, ideas and willingness of tourism stakeholders on the subject. In the study, it is also aimed to reveal the level of Muğla's meeting the criteria for inclusion in the UCCN and the issues that need to be improved. In the study carried out with qualitative research methods, maximum diversity and snowball sampling were applied. The research data were collected by face-to-face interview technique from the participants who were presumed to have knowledge about gastronomy in Muğla and who worked in different institutions/organizations. Within the scope of the research, data collected from 22 participants between 22 June and 9 September 2022 were analyzed through content analysis and descriptive analysis. As a result of the research, it has been determined that tourism stakeholders are aware of the UCCN and they are willing Muğla to be a creative gastronomy city. The fact that there are products specific to the region increase the potential of Muğla to become a creative gastronomy city. However, the lack of incentives given to local products and nutrition in educational institutions, as well as the inadequacy of studies, promotion and marketing activities for gastronomy tourism weakens the potential of Muğla to participate in the UCCN as a creative gastronomy city. The study was concluded with suggestions to gastronomy tourism stakeholders and researchers interested in the subject.