Gastronomi turizminin kentin tanıtımı ve markalaşmasına etkisi; Erzurum örneği
The effect of gastronomy tourism on the identity and branding of the city; Erzurum example
  1. Tez No: 587933
  2. Yazar: FERHAT BOZTOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIKA BULDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Nutrition and Dietetics, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Son yıllarda oldukça ilgi toplayan gastronomi turizmi, turizm sektörünün olmazsa olmazları arasında yerini almış bulunmaktadır. Belirli bir süre turizm faaliyetlerinde bulunan ve bölgeye turist çekebilen kentlerin, turizm sezonunu bütün yıla yayması için gastronomi turizmini etkin bir şekilde kullanması gerekmektedir. Gastronomi alanında markalaşmak isteyen kentlerin, bölgeye özgü yemeklerin ve içeceklerin turizm pazarında tanıtılması da önem arz etmektedir. Araştırma, Erzurum'u ziyaret eden misafirlerin yeme içme deneyimleri ve bu deneyimler doğrultusunda Erzurum Gastronomisi hakkında bazı verilere ulaşmak, ulaşılan verilerin markalaşmaya etkisini belirlemek ve gastronomi turizminin gelişimi için fikirler oluşturmak amacıyla yapılmıştır. Erzurum'u ziyaret eden 450 yerli ve yabancı turiste anket formu uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre gastronomi turizmi şehir markalaşmasını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Attracting much attention in recent years, gastronomy tourism has become indispensable for tourism sector. Touristic cities that could attract tourists for a certain period need to make use of gastronomy tourism in order to spread the tourism season throughout the whole year. İt is important for the cities which wish to become a brand in gastronomy tourism to advertise their regional cuisine and beverages in the tourism market. This study aims the determine eating and drinking experiences of the gusets who visit Erzurum city, within the lights of which to gather a data about the Gastronomy of Erzurum. It also aims to determine the effects of the obtained data on becoming a brand and to produce ide as fort he development of gastronomy tourism in the ragion. 450 local end international tourists were applied a questionnaire. The finding obtained in the research show that the gastronomy tourism has an influence on the city's becoming a brand.