İş ahlakı algısının kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarına etkisi ve sektörel bir araştırma
Business ethics perception's effect on corporate social responsibilty practises and a sectoral research
- Tez No: 591036
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünya genelinde uluslararası şirketlerin sayılarının ve etkinliklerinin artması, şirketlerin faaliyet gösterdikleri ülkelerde farklı yasal düzenlemelerle muhatap olmaları, şirketlerin kurumsal olarak bazı düzenlemeleri olması gerekliliğini doğurmaktadır. Zaman içinde ortaya çıkan şirket skandallarının da etkisi ile toplumda iş ahlakı konusunda farkındalık ve duyarlılık oluşması gibi nedenlerle toplumda şirketlerin iş ahlakına uygun hareket etmesi beklentisini oluşturmaktadır. Literatürde iş ahlakı ile birlikte anılan, kurumsal sosyal sorumluluk kavramı da, uluslararası düzenlemelerin artışı ve bu faaliyetlerin şirketler için bir nevi reklam niteliği kazanması ile önem kazanmaktadır. İş ahlakı algısının kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarına etkisinin bankacılık sektöründe incelendiği tez kapsamında öncelikle iş ahlakı ve kurumsal sosyal sorumluluk teorik olarak ele alınmış, araştırma kısmında nitel ve nicel araştırma tekniklerine başvurulmuştur. Ayrıca bankaların web sayfaları incelenerek ikincil veriler toplanmıştır. Toplanan nicel, nitel ve ikincil veriler birlikte değerlendirilip geleneksel ve katılım bankalarında iş ahlakı algısının kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarına etkisi incelenmiştir. Araştırma sonucunda demografik özellikler (yaş, cinsiyet, eğitim, gelir durumu, tecrübe) ve kurumsal yapıya (geleneksel-katılım) göre iş ahlakı algısı ve kurumsal sosyal sorumluluk boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Ayrıca iş ahlakı algısının kurumsal sosyal sorumluluk üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
There is a necessisty of corporate regulations due to the increase in the number and effectiveness of international companies around the world and the fact that the companies are facing different legal regulations in the countries of operations. It is expected that the companies will act in accordance with business ethics by the reason of public's awareness and sensitivity about business ethics with the impact of corporate scandals that arise over time. The concept of corporate social responsibility, which is mentioned in the literature along with business ethics, becomes important with the increase of international regulations and these activities become a kind of advertising for companies. In the thesis the effect of business ethics perception on corporate social responsibility practices is examined in the banking sector, first business ethics and corporate social responsibility are examined theoretically then qualitative and quantitative research techniques are applied in the research part. In addition, secondary data were collected by examining the banks' web pages. The quantitative, qualitative and secondary data collected were evaluated together and the effect of business ethics perception on corporate social responsibility studies in conventional and participation banks is examined. As a result of the study, there is no statistically significant difference between business ethics perception and corporate social responsibility dimensions according to demographic characteristics (age, gender, education, income, experience) and corporate structure (traditional-participation). In addition, there is no statistically significant effect of business ethics perception on corporate social responsibility.