Diklofenak sodyum uygulanmış sıçanların böbrek dokularında Podokaliksin ve Ürotensin-2 düzeylerinin incelenmesi
Investigation of Podocalyxin and Urotensin-2 levels in kidney tissues of rats treated with diclofenac sodium
  1. Tez No: 878481
  2. Yazar: EDA NACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ULU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Böbrek kısmen siklooksijenaz (COX) bağımlı bir organdır. PGler böbrekte vasküler direncin ayarlanmasında ve su-tuz homeostazının sağlanmasında glomerül hemodinamisini ve distal nefron fonksiyonlarını düzenleyerek aktif rol alırlar. Deneysel çalışmamızda selektif olmayan bir nonsteroidal anti-inflamatuvar ilaç olan diklofenak soyumun böbrekte oluşturduğu oksidatif hasarı biyokimyasal ve immunohistokimyasal yöntemlerle ortaya koymayı amaçladık. Çalışmada 7 adet diklofenak sodyum, 7 adette kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrılan 14 adet dişi Wistar Albino cinsi 14 adet rat kullanıldı. Kontrol grubunda bulunan ratlara 5 günlük deney süresi boyunca her gün 1ml/kg %0,9 salin intraperitoneal (i.p) olarak enjekte edildi. Diklofenak sodyum grubunda bulunan ratlara ise 50mg/kg diklofenak sodyum 5 gün boyunca her gün intramuskuler (i.m) olarak uygulandı. Sakrifikasyon sonrası biyokimyasal analiz olarak TAS ve TOS analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The kidney is a partially cyclooxygenase (COX)-dependent organ. PGs play an active role in the regulation of vascular resistance in the kidney and in the provision of water-salt homeostasis by regulating glomerular hemodynamics and distal nephron functions. In our experimental study, we aimed to reveal the oxidative damage caused by diclofenac sodium, a non-selective nonsteroidal anti-inflammatory drug, in the kidney by biochemical and immunohistochemical methods. In the study, 14 female Wistar Albino rats, divided into 2 groups, 7 diclofenac sodium and 7 control, were used. Rats in the control group were injected with 1ml/kg 0.9% saline intraperitoneally (i.p) every day for 5 days. Rats in the diclofenac sodium group were administered 50mg/kg diclofenac sodium intramuscularly (i.m) every day for 5 days. After sacrificing, TAS and TOS were performed as biochemical analyses.