Kuaförlerde ve kozmetik üretim yerinde çalışan bireylerde olası genotoksik etkilerinin mikroçekirdek testi ile araştırılması
Study of the probable genotoxic effects on the individulas working at hairdresser and cosmetic production factories by micronuclei test
- Tez No: 59105
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BURGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
48 VI.ÖZET Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu (İARC) kuaför mesleğinde çalışanlar, berberler ve kozmetologlar arsındaki kanser riski konusunda yaptığı değerlendirmede bu meslekte karşılaşılan maruziyetlerin“muhtemel karsinojen”(2A) olduğuna karar vermiştir (46). Bu çalışmada, kuaför ve kozmetik üretim yerinde çalışan 39 kişide olası genotoksik etkiyi belirlemek için periferal lenfositlerde mikroçekirdek testi yöntemi uygulanmıştır. Bu iş kolunda çalışmayan sağlıklı 41 kişi kontrol grubu (2.09 ± 0.35) olarak seçilmiş ve aynı yöntem uygulanmıştır. Deney grubu içerisinde yer alan kozmetik üretim yerinde çalışan bireylerin (1.95 ± 0.30) periferal lenfositlerindeki %o mikroçekirdek sıklıkları kuaförlerin (1.47 ± 0.63) mikroçekirdek sıklıkları ile karşılaştırıldığında istatistiksel yönden anlamlı bir artış tespit edilmiştir (p < 0.05). Elde edilen sonuçlar; yaş, sigara içme alışkanlığı, çalışma süresi gibi faktörler dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Tüm bu değerlendirmelerden sonra incelediğimiz tüm bu genotoksik parametreler yönünden söz konusu araştırma grubunda mesleki maruziyete bağlı genotoksik hasar tesbit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
-49 VII.SUMMARY According to the IARC evaluation the risk of cancer in individuals whose occupations are hairdressing or cosmetic production, the exposures are“probably carcinogenic”(Group 2A) (46). However, cytogenetic findings from these occupations are limited. (46) In this study, to determine the probable genotoxic exposure, micronuclei test is carried out in peripheral lymphocytes of 39 individuals involved in hairdressing (n=20) or in cosmetic production (n=19). 41 healthy individuals are choosen as the control group. The mean (±S.D.) micronucleus frequencies (%o) in peripheral lymphocytes of hairdressers and of workers in cosmetic production were found as 1.47 (±0.63), 1.95 (±0.30) respectively, (p < 0.05) The mean micronucleus frequency (±S.D.) for controls was 2.09 (±0.35). Some factors such as age, smoking and exposure time were also evaluated. Our data failed to demonstrate any genotoxic effect in these occupations.