Eğirdir ilçesi atık karakterizasyonunun belirlenmesi ve entegre atık yönetim planının oluşturulması
Determination of waste characterization of eği̇rdi̇r district and preparation of integrated waste management plan
- Tez No: 591090
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada Isparta İli Eğirdir İlçesi'ne bağlı yerleşim yerlerindeki mevcut atık bertaraf sistemlerinin incelenmesi, oluşan atıkların özelliklerinin belirlenmesi, ve bu atıkların çevreye etkilerini en aza indirmek için entegre atık yönetim planının oluşturulması hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda Eğirdir'in mevcut kentsel katı atık yönetimi ve bertaraf yöntemleri hakkında araştırma yapılarak, Eğirdir'de yapılan karakterizasyon çalışmasıyla çevresel açıdan ülkemiz genelindeki dar sınırlı yönetimlerde uygulanabilecek en uygun Atık Yönetim Planı'nın oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the existing waste disposal systems in the settlements of Egirdir District of Isparta Province, to determine the characteristics of the wastes and to create an integrated waste management plan to minimize the environmental impact of these wastes. In line with this aim, a research has been carried out on the existing urban solid waste management and disposal methods of Eğirdir, and the characterization study conducted in Eğirdir aims to create the most appropriate Waste Management Plan that can be implemented in narrow limited administrations throughout Turkey.