Carl Gustav Jung' ın dört arketip kuramı çerçevesinde kadının benlik sunumu ve sosyal medyada kadının metalaştırılması üzerine bir araştırma
In the frame of jung's four archetypes, Carl Gustav wroteon the self presentatati̇on of women and commodificationon social media
- Tez No: 591091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ EMEL DİLMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sanayi devriminin gerçekleşmesiyle birlikte değişen üretim ve tüketim biçimlerinin bir sonucu olarak“yabancılaşma”olgusu doğmuştur. Yabancılaşma kavramı, üretim ve tüketim olmak üzere iki alanda var olmuştur. Yabancılaşma olgusunun ardından metalaşma sorunu boy göstermiştir. Gösteriş tüketiminin gelişmesiyle birlikte insanlar üretilen markalara sahip olma ve o markalardan güç alma arzusu ile kendilerini metalaştırmaya başlamıştır. İnsanın metalaşma olgusu cinsiyet açısından değerlendirildiğinde cinsiyet ve toplumsal cinsiyet arasında ki farkla ortaya çıkan kadının metalaşması sorunu ortaya çıkmıştır. Kadının metalaştırılması problemi neredeyse her toplum ve dönemde kendini göstermiştir ancak medya ve reklam sektöründe bu durum ayyuka çıkmıştır. Bilgisayar ve web teknolojilerinin gelişimi ile hayatımıza giren sosyal medya ağları iletişim ve benlik sunum biçimimizi değiştirmiştir. Sosyal medyada kadınların sahip oldukları hesaplarda yaptıkları paylaşımlar baz alınarak sanal dünyada ki benlik sunum süreçleri incelenmiştir. Belli kuramlar çerçevesinde değerlendirilen kadınların benlik sunumunun sanal dünyada kadının metalaştırılması riskini beraberinde getiriyor olması değerlendirilmiştir. Başta literatür taraması olmak üzere bazı yöntemler kullanılarak bu konuda bulgular elde edilmiş ve Carl Gustav Jung'ın Dört Arketip Kuramı çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the realization of the industrial revolution,“alienation”emerged as a result of changing forms of production and consumption. The concept of alienation has existed in two areas: production and consumption. After the phenomenon of alienation, commodification problem appeared. With the increase in consumption, people started to commodify themselves with the desire of owning the brands and getting power from those brands. When the phenomenon of commodification of human being is evaluated in terms of gender, the problem of commodification of the woman that arises with the difference between gender and gender has emerged. The problem of commodification of women has been manifested in almost every society and period, but it has more increased in the media and advertising sectors. With the development of computer and web technologies, social media networks that have entered our lives have changed the way we communicate and present. Self-presentation processes in the virtual world were examined based on the sharing that women have on social media. Within the framework of certain theories, it was seen that self-presentation of women increased commodification in the virtual world. Findings were obtained by using some methods, especially literature review, and evaluated within the framework of Carl Gustav Jung's Four Archetypal Theory.