Din ve okul başarısı - PİSA verileri kapsamında uluslararası bir karşılaştırma
Religion and school success - an international comparative study based on PISA results
- Tez No: 591103
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde makro veriler üzerinden ülkelerdeki yaygın din (mezhep) ve din eğitimi durumları ile Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) sınav başarıları arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Çalışmada öncelikle 2000 ile 2015 yılında PISA sınavına giren ülkelerin puan ortalamaları analiz edilmiştir. Sırasıyla PISA 2000 ile 2015 yılına ait ülkelerin ekonomik göstergeleriyle birlikte PISA fen okuryazarlığının, matematik okuryazarlığının, okuduğunu anlama puan ortalamalarının etkileri regresyon yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca PISA 2000 ve PISA 2015 sınavına giren ülkelerin nüfus göstergeleri, insani gelişmişlik endeksleri, eğitim indeksleri, öğrenci sayıları, öğrenci kayıt oranları, zorunlu ve seçmeli din derslerinin PISA sınavına etkileri regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. 2000 yılından 2015 yılına kadar PISA sınavına katılan ülkelerin din durumlarına göre eğitimlerinin nasıl bir farklılaşma izlediği nicel araştırma yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Yine bu tezde PISA verilerinden yola çıkarak dinin eğitim üzerindeki etkisi farklı değişkenler çerçevesinde ortaya konulmuştur. Analizlerden ortaya çıkan regresyon katsayıları ile farklı yıllardaki PISA sonuçlarına ilişkin bulgular rapor edilip tablolaştırılmıştır. Bu tablolardan elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Çalışma sonucu göstermiştir ki yıllar içerisinde dinin eğitim üzerindeki etkisi azalmakla beraber baskın olduğu ülkelerde başarı büyük oranda düşmüştür. İnsani gelişmişlik ve ekonomik düzeyin yüksek olması ise PISA başarılarını pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Herhangi bir sınav türünde başarılı olmanın diğer sınav türünde başarılı olmayı sağladığı analizler sonucunda tespit edilmiştir. Ayrıca ülkelerin demografik göstergelerinin PISA sınavı üzerinde herhangi bir etki yaratmadığı çalışmamız sonucuna ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between PISA exams and common religion (sect) and religious education statuses of countries is examined through macro data. In the study, the average scores of the countries that took the PISA exam in 2000 and 2015 were initially analyzed. The effects of the economic indicators of countries listed in PISA 2000 and 2015, science and mathematics literacy, and reading comprehension mean scores were respectively evaluated using the regression method. In addition, the effects of population indicators, human development and education indexes, number of students, enrollment rates, and compulsory and elective religion courses in the PISA exam were analyzed using the regression analysis. The variation in the education states of the countries participating in PISA exams from 2000 to 2015 according to their religious status was analyzed by using a quantitative research design. Moreover, in this thesis, the effect of religion on education has been put forward within the framework of different variables based on PISA results. The results of the regression coefficients and the PISA results in different years were reported and tabulated. Findings from these tables were interpreted. The result of the study showed that the influence of religion on education has decreased over the years. In countries dominated by religion, academic success has largely declined. However, human development and high economic level bear positive effects on PISA achievements. Based on the analysis, it was discovered that being successful in any type of exam means success in other types of examination. In addition, our study revealed that the demographic indicators of the countries had no effect on the PISA exam.