Buzağı beslemede çiğit kullanımı üzerinde araştırmalar
Researches on using cottonseed in calf nutrition
- Tez No: 591110
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL FİLYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma doğum sonrası buzağılara buzağı yemi yerine farklı oranlarda pamuk tohumu (çiğit) vermenin buzağılardaki canlı ağırlık artışları, yem tüketimi, rasyonların in vitro gaz üretim düzeyleri ve gaz üretim parametreleri ile organik madde sindirimi ve metabolik enerji düzeylerinin saptanması amacıyla düzenlenmiştir. Bu amaçla denemede 2. Laktasyon annelerden doğan 36 baş dişi buzağı kullanılmıştır. Buzağılar her grupta 12 baş olacak şekilde 3 deneme grubuna rastgele dağıtılmış ve deneme süresince bireysel bölmelerde barındırılmışlardır. Buzağılara ilk gün 6 litre kolostrum beslemesi yapıldıktan sonra hemen buzağı mamasına geçilmiştir. Denemenin 1. grubuna süt tüketimine ilave olarak %100 buzağı başlangıç yemi +%0 çiğit (kontrol), 2 grubuna süt tüketimine ilave olarak %90 buzağı başlangıç yemi +%10 çiğit, 3. grubuna ise süt tüketimine ilave olarak %80 buzağı başlangıç yemi +%20 çiğit verilmiştir. Büyütme dönemi süresince buzağılara kaba yem verilmemiş ve önlerinde sürekli içme suyu bulundurulmuştur. Buzağıların haftalık olarak ağırlıkları ölçülmüş ve günlük olarak yem tüketimleri kayıt edilmiştir. Sütten kesim döneminin sonunda buzağıların CA, GCAA ve yemden yararlanma düzeyleri sırasıyla; 67.88, 68.13, 67.87 kg, GCAA: 535.27, 534.52, 530.36 gr ve YYD 0.541, 0.540, 0.536 bulunmuştur. Araştırma bu parametreler bakımından istatistiki olarak önemli bulunmamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This study aim to investigate the effect of feeding different levels of whole cottonseed as a replacement of calf starter feed on body weight gain, feed intake of the dairy calves, and evaluate the in vitro gas production levels, gas production parameters, digestibility of organic materials and the metabolic energy levels of the rations. In the study thirtysix female holstein calves who calved from second lactation cows used. All calves randomly seperated into the three group as a 12 head, and they housed individually during the study. Calves received 6 liters colostrum in the first day, and the second day they moved to milk replacer. As an addition to replacer feeding first group calves received %100 calf starter feed, second group received %90 calf starter feed + %10 cottonseed and third group received %80 calf starter feed +%20 cottonseed. No forage offered to the calves and they always had access to clean drinkable water. Weekly body weights and daily feed intakes are recorded. In the end of the weaning body weight of the group 1,2 and 3 is respectively, 67.88 kg, 68.13 kg, 67,87 kg; avarage daily gain of the group 1,2 and 3 is respectively, 535.27 g, 534.52 g, 530.36 g; and feed effieciency of the group 1,2 and 3 is respectively 0.541, 0,540, 0,536 .In the end of the trial there were no significant differences in body weight, avarage daily gain and feed intakes between groups (P>0.05).