Popüler çevre konularının öğrenilmesinde argümantasyon tabanlı bilim öğrenmenin etkisi: Ekolojik ayak izi
The effect of argumentation based science learning on learning popular environmental issues: Ecological footprint
- Tez No: 591125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SAYLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Gelişen bilimsel ve teknolojik yenilikler, insanların dünya'daki her ortama yerleşmesine olanak sağlamıştır. Yaşamımızı sürdürebilmemiz içinde insan faaliyetleri ile büyük ölçüde değişime uğratılmış olan bu kaynaklara bağımlıdır. İnsanların bu kaynak bağımlılığı günümüzde bizleri birçok çevre sorunuyla karşı karşıya getirmektedir. Bu araştırma öğretmen adaylarının argümantasyon temelli bilim öğrenme yaklaşımının popüler çevre konularından biri olan ekolojik ayak izi konusunun öğretilmesine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma, tarama tipinde betimsel bir araştırma olarak ortaya çıkmaktadır. Araştırmada nitel ve nicel verilerden yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalında öğrenim gören üçüncü sınıf öğretmen adaylarından toplam 50 kişi oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini oluşturan 50 kişilik gruba 2018-2019 bahar dönemi çevre bilimi eğitimi dersinde ekolojik ayak izi hesaplama anketi, argümantasyon seviyeleri ölçeği ve öğretmen adayı görüş formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatiksel programlar ile analiz edilmiş ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Bulgulardan ekolojik ayak izi konusunun öğretilmesinde argümantasyon temelli eğitim yaklaşımının etkisinin büyük olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca öğretmen adaylarının argümantasyon kalite seviyelerinde artış olduğu saptanmıştır. Öğretmen aday görüş formunda verilen cevaplardan argümantasyon temelli bilim öğrenme yaklaşımının, ekolojik ayak izi konusunun öğretilmesinde yeterli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developing scientific and technological innovations have enabled people to settle in every environment on Earth. Our survival depends on these resources, which have been greatly altered by human activities. This resource dependence of people brings us to many environmental problems today. The aim of this study was to investigate the effect of pre-service teachers' argumentation-based science learning approach on teaching ecological footprint which is one of the popular environmental issues. This study emerges as a descriptive study in screening type. Qualitative and quantitative data were used in the study. The study group of the research consists of a total of 50 students from the 3rd grade students of the Department of Science Education at Gazi University Gazi Education Faculty. The sample of the study consisted of 50 people, ecological footprint calculation questionnaire, argumentation levels scale and prospective teacher opinion form in 2018-2019 spring semester environmental science education course. The data obtained were analyzed with statistical programs and the findings were interpreted. According to this situation, it was seen that the argumentation based education approach had a great effect on the teaching of ecological footprint. In addition, it has been found that there is an increase in the argumentation quality levels of teacher candidates. It was found that the answers they gave in the teacher candidate form were sufficient to teach the ecological footprint of the argumentation based science learning approach.