Development of empathy scale: A study of validity and reliability
Empatinin ölçeğinin geliştirilmesi: Bir güvenirlik ve geçerlilik çalısması
- Tez No: 591156
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin empati yönlerini ölçen geçerli ve güvenilir bir empati ölçeği geliştirmektir. Geliştirilen ölçek, beş puanlık Liker türünde bir empati ölçeğidir. Ölçeğin geliştirilebilmesi için ölçek üzerinde faktör analizi yapılmıştır. Uzman akademisyenlerin görüşünün ardından 38 sorudan oluşan ölçek 27 maddeye düşürülmüştür. Ölçek 653 öğretmene uygulanmıştır. Benzer şekilde, öğretmenlerin öğrencilerle olan ilişkisi çeşitli değişkenler bakımından analiz edilmiştir. Öğretmenlerin empati ölçeğinin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları kapsamında genel güvenirlik öncesi Bern Bach alfa güvenirlik katsayısı analizi yapılmış, analizden sonra 0,771 olarak hesaplanmıştır. Gelişme geçerliliği kapsamında, açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi sonucunda, taslak ölçeği 7 madde ölçeğine düşürülmüştür. Veri yapısının uygun olup olmadığını kontrol etmek için, KMO ve Barlett test yöntemlerinden yararlanılarak faktör analizi kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a valid and reliable empathy scale, measuring the empathy aspects of the teachers. The developed scale is an empathy scale in the form of five-point Liker. Factor analysis has been done on the scale to develop the scale. After getting opinions of the experts, the scale having consisted of 38 questions were reduced to 27 items. The scale has been applied to 653 teachers. Likewise, the relation of the teachers with students in terms of various variables has been analyzed. Within the scope of the validity and reliability studies of teachers empathy scale, before the general reliability, Bern Bach alpha reliability coefficient was analyzed, and after the analysis, it was calculated as 0,771. Within the scope of the development validity, as a result of the exploratory and confirmatory factor analysis, the draft scale has been decreased to the 7 items scale. To check whether the data structure is appropriate or not, factor analysis has been checked by benefiting from KMO and Barlett test methods.