Ondalık gösterimler konusunun ortaokul 5. sınıf öğrencilerinde gerçekçi matematik eğitimiyle öğretiminin başarıya etkisi
The subject of decimal notation is middle school 5th the impact of teaching on the success of real mathematics education in grade students
  1. Tez No: 591175
  2. Yazar: KÜBRA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DEVRİM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada gerçekçi matematik eğitimi yaklaşımının ondalık gösterimler konusundaki akademik başarı üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tamamlayıcı karma yöntem olarak desenlenmiştir. Ön test, son test ve kalıcılık testi olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Ondalık Gösterimler Başarı Testi 2018-2019 eğitim öğretim yılında Gaziantep ili Şahinbey ilçesinde bir devlet ortaokulunun 5. sınıf düzeyindeki bir sınıfı kontrol grubu (n=28), bir sınıfı da deney grubu (n=28) olmak üzere 56 öğrenciye uygulanmıştır. Deney grubundaki öğrencilere 4 hafta süreyle ondalık gösterimler konusu Gerçekçi Matematik Eğitimiyle (GME), kontrol grubundaki öğrencilere mevcut öğretim yöntemi ile işlenmiştir. Başarı testi, uygulama öncesi, uygulama sonrası ve uygulamanın bitiminden 8 hafta sonra tekrar uygulanmıştır. Ayrıca deney grubundaki öğrencilerin uygulama sonrası Gerçekçi Matematik Eğitimi hakkındaki görüşleri araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formu ile alınmıştır. Deney ve kontrol gruplarının başarı testlerinden aldıkları puanların karşılaştırılmasında İlişkisiz Örneklemler T Testi ve Mann Whitney U Testi'nden, grupların kendi içlerinde uygulama öncesi, uygulama sonrası ve uygulamanın bitiminde uygulanan başarı testleri sonuçlarının karşılaştırılmasında Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi'nden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda, deney ve kontrol gruplarının uygulama öncesindeki ondalık gösterimler konusuna ilişkin başarı düzeylerinin istatistiksel olarak farklılık göstermediği, uygulama sonrasında uygulanan son test sonuçlarında ise her iki grubun ondalık gösterimler konusunda başarılarının arttığı, ancak gerçekçi matematik eğitimi ile ders işlenen deney grubundaki öğrencilerin başarı durumlarının, mevcut öğretim yöntemi ile derslerin işlendiği kontrol grubuna göre daha fazla arttığı saptanmıştır. 8 hafta sonra uygulanan kalıcılık testi sonuçlarında deney grubunun başarı düzeylerinin son testten yüksek olduğu, kontrol grubunun ise başarı durumunun son teste eşit olduğu belirlenmiştir. Deney grubu öğrencileriyle yapılan görüşmelerde öğrencilerin tamamı GME ile yapılan öğretimin daha eğlenceli olduğunu, yardımlaşarak konuyu daha iyi öğrendiklerini ve anladıklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of realistic mathematics education approach on academic achievement in decimal notation. Research has been patterned as a complementary mixed method. In the 2018-2019 academic year, a state secondary school in Şahinbey District of Gaziantep province was established as a preliminary test, final test and persistence test. a class control group (N=28) and a class experiment Group (n=28) were applied to 56 students. Students in the experimental group were given 4 weeks of decimal notation with Realistic Mathematics Education (GME) and constructivist approach to the students in the control group. The success Test was performed again 8 weeks after the application, before the application, after the application and after the end of the application. In the study, the opinions of the students in the experimental group about Realistic Mathematics Education after the application were taken with the interview form prepared by the researcher. Independent Samples T Test and The Mann Whitney U test were used to compare the scores of the test and control groups from the success tests, and the Wilcoxon test was used to compare the results of the test before, after, and after the application. As a result of the research, the success levels of the experiment and control groups in the field of decimal representation before the application were not statistically different, and the results of the last test applied after the application were determined that the success of both groups in decimal representation was increased, but the success status of the students in the experiment group. After 8 weeks, it was found that the achievement level of the experimental group applied to real mathematics teaching was higher than the last test and the success of the constructivist control group was equal to the last test. In interviews with the experimental group students, they stated that all of the students ' teaching with GME is more fun and useful, they learn the subject better and they understand it better by helping them.