The Islamic state's ideology: Constitution of doctrine and territoriality through the discourses in Dabiq and Rumiyah
İslam devletinin ideolojisi: Dabiq ve Rumiyah'daki söylemleri açısından doktrin ve teritoryalitenin oluşturulması
  1. Tez No: 591219
  2. Yazar: AHMED BADAWİ MUSTAPHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu tezde teorik ve metodolojik referans olarak Eleştirel konstrüktivizm kullanılmasıyla İslam Devletinin (IŞİD) ideolojisi ve teritoryalitenin bileşimi araştırılmaktadır. Bu düşünceyle, özellikle Dabiq ve Rumiyah dergilerindeki IŞİD söylemleri Roxanne Doty'nin“Tutarsız Uygulamalar Yaklaşımı”yazısıyla birlikte“ön koşul”,“yükleme”ve“özne konumlandırma”sınıflandırma mekanizmalarıyla birlikte analiz edilmiştir. Söylem analizleri genelde IŞİD ideolojisinin doktrinel ve teritoryal konular şeklinde çatallandığını göstermektedir. IŞİD doktrinini yapılandırırken nosyonları Vahabilik, Kutubçuluk ve Sahwa Alimleri tarafından anlaşıldığı şekliyle benimsemekte ve bazı durumlarda da bunları genişletmektedir. Vahabilikte Tevhid/şirk, bid'a, al wala wal bara' ve hudud kavramları bu açıdan hayati roller oynarlar. IŞİD tarafından kullanılan cahiliye, hakimiyet, şeriat ve saldırgan cihatçılık kavramları Kutubçuluğa kuvvetle bağlıdır. Sahwah Alimliğinin Şiizm karşıtlığı, hakimiyet, şeriat ve saldırgan cihatçılıkla birlikte IŞİD'in ideolojik yapısı için de ilham kaynağı olarak hizmet etmiştir. Bu tezde IŞİD doktrininin“ultra dışlayıcı hibrid ideoloji”olarak doğru bir şekilde tanımlanabileceği savunulmaktadır. Grubun ideolojisinin“dışlayıcı teritoryalitecilik”temeli olarak hizmet ettiği de tartışılmaktadır. Grubun teritoryalitesinin dışlayıcı niteliği Dar'ül İslam ve Dar'ül Küffar nosyonlarının kendi temeli olarak aşırıcı yorumunda ve kullanımında yatar. Bu üç ideoloji“Halifeliğe giden yol haritası”, teritoryal konsolidasyon ve idaresinde de fark edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the constitution of the Islamic State's (IS's) ideology and territoriality, using Critical Constructivism as its theoretical and methodological reference. Towards this, the discourses of the IS, especially those in the Dabiq and Rumiyah magazines, were analysed using Roxanne Lynn Doty's“Discursive Practices Approach”together with its categorising mechanisms of“presupposition”,“predication”and“subject positioning.”The discourse analyses show that the overall IS Ideology is bifurcated into doctrinal and territorial matters. In constructing its doctrine, the IS adopts and in some cases extends notions as understood by Wahhabism, Qutbism and the Sahwah Scholarship. In Wahhabism, notions regarding Tauhid/shirk, bid'a, al wala' wal bara' and hudud play vital role in this respect. The notions of Jahiliyyah, hakimiyah, shari'a and offensive Jihad, as utilised by the IS, have strong links with Qutbsm. The Sahwah scholarship anti-shiism, together with Hakimiyyah, shari'a and offensive Jihad served as an inspiration for the IS's ideological construct, as well. The thesis argues that the IS's doctrine could rightly be described as 'ultra-exclusionary hybrid ideology.' It further argues that the group's doctrine serves as the basis for its 'ultra-exclusionary territoriality.' The exclusionary nature of its territoriality lies in its extreme (re) interpretations and utilisation of the notions of Dar-al Islam and Dar-al kufr as its basis. Through its roadmap to the caliphate, territorial consolidation and administration, aspects of its 'ultra-exclusionary hybrid ideology' could still be discerned.