6. sınıf öğrencilerinin hazırlıksız konuşma becerilerinin geliştirilmesi üzerine bir çalışma
A study on improving speaking skills of 6th year students
- Tez No: 591220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BAYRAK CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
İletişim, duygu ve düşüncelerin paylaşılma sürecidir. İletişim demek insan demektir. İletişimin ana malzemesi ise dildir. Dil, kendince kuralları olan canlı bir yapıdır. Sağlıklı bir iletişim kurulabilmesi için dilin doğru ve güzel kullanılması şarttır.Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda (1- 8.Sınıflar) dil becerileri anlama ve anlatma olmak üzere iki başlık halinde ele alınır. Konuşma ve yazma anlatma dil becerilerini, okuma ve dinleme anlama dil becerilerini oluşturur. Türkçe derslerinde amaç, dört temel dil becerisini öğrencilere kazandırmak ve istenen düzeyde gelişmesini sağlamaktır. İnsan hayatında en fazla kullanılan dil becerisi dinlemedir. İkinci sırada ise konuşma dil becerisi vardır. Konuşma literatürde hazırlıklı ve hazırlıksız konuşmalar olmak üzere ikiye ayrılır. Toplumsal hayatta, her alanda daha çok hazırlıksız konuşmalarla karşılaşırız. Evde, okulda, çarşıda, pazarda, iş yerinde vb. alanlarda hazırlıksız konuşmalar yaparız. Bundan dolayı hazırlıksız konuşma yapabilmek sağlıklı iletişim kurabilmek için son derece önemlidir.Bu tezin amacı; 6. sınıf öğrencilerinin hazırlıksız konuşma becerilerindeki mevcut düzeylerini belirlemek; İlköğretim Türkçe Dersi ( 1- 8. sınıflar ) Öğretim Programı'nda yer alan konuşma becerisine yönelik kazanımlara göre hazırlanan etkinliklerle çocukların konuşma becerisini geliştirmek; ön test ve son testi karşılaştırıp öğrencilerin gelişimini ortaya koymaktır. Çalışmada nicel araştırma modellerinden olan yarı deneysel yöntem kullanılmış olup, çalışma Ankara/ Keçiören Abdulhakim Arvasi Ortaokulunda 2017- 2018 Eğitim- Öğretim yılında 6. sınıfta öğrenim gören kırk öğrenci ile sınırlandırılmıştır. Öğrencilerin 20 tanesi deney, 20 tanesi kontrol grubunu oluşturmuştur. Her iki gruba da ön test ve son test uygulanmıştır. 5. sınıf Türkçe ders kitabı“Milli Kültür”temasından seçilen 32 kelime ön test ve son testte kullanılmıştır. Öğrencilerden rastgele çektikleri kelimeyle ilgili verilen süreyi aşmadan hazırlıksız konuşma yapmaları istenmiş, konuşmalar video kaydına alınmıştır. Video kayıtları“Konuşma Becerisi Uzman Değerlendirme Formu”doğrultusunda puanlanmış ve veriler elde edilmiştir. Deney grubu ile 10 haftalık bir çalışma yapılmıştır. Çalışma için Türkçe Dersi Öğretim Programı'ndan konuşma becerisi kazanımlarına yönelik etkinlikler seçilmiştir. Çalışma sonunda deney grubunun hazırlıksız konuşma becerisi gelişme göstermiş, yapılan etkinliklerle olumlu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication is the process of sharing feeling sand thoughts. The communication mean shuman. The main material of communication is language. Thelanguage is a living structure with it sownrules. In order to establish a healthy communication, it is essentia ltouse the language correctly and well.In the Turkish Language Teaching Program (Grades 1-8), language skill sare hand ledundert wo headings: comprehension and expression. The seconsist of speaking, writing and telling language skill sand reading, listening and understanding language skills. Theaim of the Turkish lesson is toprovide students with four basic language skills and to develop the language skills of the students at the desired level. The most commonly used language skill in human life is listening. The second is speech language skills. Speech is divided in to two as prepared and unprepared speeches in the literature. Insocial life, ween counter more unprepared speeches in every field. We make unprepared speeches at home, school, bazaar, market place, workplace. There fore, being able to speak unprepared is extremely important for healthy communication. Theaim of this thesis is; to determine the current level of 6th grade students' unprepared speaking skills; improvin gchildren's speaking skills through activiti esprepared in accordance with the acquisitions of speaking skills in theTurkish Language Teaching Program (Grades 1-8); to compare the pre test and post-test to demon strate the development of students. Experimental met hod, which is one of the quantitati vere search models, wasused in the study. The study was limited to forty students in 6th grade in 2017- 2018 academic year in Ankara / Keçiören Abdulhakim Arvasi Secondary School. 20 of the students were experimental and 20 of them were the control group. Both groups were pre-testedand post-tested. 32 words selected from 5thgrade Turkish text book“National Culture”the me were used in thepre-test and post-test. The students were asked to make an unprepared speech with out exceeding the given period of the word they tookr and omly and the speeches were recorded on video. Video recordings were scored in line with the "Speech Skills Expert Evaluation Form ve and data were obtained. A 10-week study was conducted with the experimental group. For the study, activiti esaimed at gaining speaking skills were selected from Turkish Language Teaching Program. At the end of the study, unprepared speaking skills of the experimental group improvedand positivere sults were obtained with the activiti esperformed.