UV spektroskopisi ve susuz ortam titrasyonu ile nitrimidazin miktar tayini
  1. Tez No: 59123
  2. Yazar: MEHMET AKÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN GÜNDEN GÖĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
VI ÖZET Hazırlanan sentetik karışımlar ve komprimeler içindeki Nitrimidazin miktarı, UV spektroskopik ve susuz ortam titrasyonu yöntemleriyle tayin edilmiştir. UV spektroskopik yöntemde distile su çözücü olarak kullanılmış ve 306 nm'de çalışılmıştır. Susuz ortam titrasyonu yönteminde ise çözücü olarak asetonitril kullanılmış, glasiyel asetik asit içindeki perklorik asit çözeltisi ile titrasyon gerçekleştirilmiş ve dönüm noktası potansiyometrik olarak saptanmıştır. Çalışmada kullanılan her iki yöntemin doğruluk, tekrarlanabilirlik ve hassasiyet açısından istatiksel karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
vn SUMMARY In this study, two methods were applied for quantitative determination of Nitrimidazine in synthetic mixtures and commercial comprimes. Distiled water was used as solvent, and 306 nm was chosen as maximum absorption wavelenght in UV spectrophotometric method. In titrimetric method at nonaquaus medium, asetonitrile was used as solvent and perchloric acid was used as titrant. The equivalent point was determined by potentiometric way. The results of UV spectrophotometric method were compared with those found by titrimetric method and they were statistically evaluated.