Anesteziye kobaylarda digoksin ile oluşturulan aritmilerde serbest oksijen radikallerinin olası rolünün incelenmesi
  1. Tez No: 59124
  2. Yazar: MUSTAFA ARK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada anesteziye kobaylarda digoksin (0.6mg/kg, i;V. bolus injeksiyon) ile oluşturulan aritmilerde serbest oksijen radikallerinin rolü incelenmiştir. Her iki seksten kobaylar (300-400g) üretan (1.5g/kg, i.p. injeksiyon) ile anestezi edilmiş ve EKG, ortalama kan basıncı, kalp hızı ve aritmiler digoksin verilmesinden 30 dk öncesinden başlayarak digoksin verilmesinden sonra da 60 dk süreyle kaydedilmiştir. Güçlü bir antioksidan ve süperoksit temizleyici olan askorbik asit (10-20 mg/kg, i.v. bolus injeksiyon, digoksin verilmesinden 10 dk önce) aritmi parametreleri veya hemodinamikleri değiştirmemiştir. Süperoksit temizleyici süperoksid dismutaz (SOD) (30 OOOÜ/kg, i.v. bolus injeksiyon, digoksinden 10 dk önce verilmiştir) ve bir hidrojen peroksit temizleyici olan katalaz (15 OOOÜ/kg, i.v. bolus injeksiyon, digoksinden 10 dk önce verilmiştir) kombine halde verildiğinde mortaliteyi %86.7'den %50.0'ye düşürmüştür. Ancak bu azalma istatistiksel bakımdan anlamlı bulunmamıştır. Aritmi parametreleri veya hemodinamikler SOD ve katalaz kombinasyonu tarafından değiştirilmemiştir. Spesifik hidroksil radikal temizleyici olan desferrioksamin (10mg/kg/saat, i.v. infüzyon; digoksin verilmesinden 30 dk önce başlayarak deney boyunca sürdürülmüştür) sadece ventriküler fibrilasyon (VF) insidansını anlamlı olarak azaltmıştır (%50.0'den %0.0'a). Hemodinamikler, desferrioksamin uygulamasından etkilenmemiştir.-85- Spesifik bir hidroksil radikal kovucu olan dimetilsülfoksid (DMSO) (4- 40mg/kg,,.v. bolus injeksiyon, digoksinden 5 dk önce uygulanmıştır) VF insidansını azaltmıştır (%50.0'den %25.0'e), fakat bu azalma istatistiksel bakımdan anlamlı değildir. Glutatyon (lOmg/kg, i.v. bolus injeksiyon, digoksinden 5 dk önce) veya N- asetil-L-sistein (20mg/kg, i.v. bolus injeksiyon, digoksinden 10 dk önce) aritmi parametrelerinin hiçbirini değiştirmemiştir. Ancak glutatyon digoksin verilmesinden sonraki 20., ve 30. dakikalarda, N-aseti-L-sistein digoksin verilmesinden 30 dk sonra ortalama kan basıncında bir yükselmeye neden olmuştur. Bulgular, digoksine bağlı aritmiler sırasında çok sayıda karmaşıklaştıncı etkenden dolayı, serbest radikallerin digoksin aritmileri ile doğrudan ilişkisini in vivo olarak saptamanın güç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Dimethylsulfoxide (DMSO), a spesific hydroxyl scavenger (4-40 mg/kg, i.v. bolus injection, given 5 min before digoxin administration) reduced the incidence of VF, ( from 50.0% to 25.0%) but this reduction was not statistically significant. Glutathione (lOmg/kg, i.v. bolus injection, given 5 min before digoxin) or N- acetyl-L-cysteine (20mg/kg, i.v. bolus injection, given 10 min before digoxin) changed none of the arrhythmia parameters. However, glutathione caused an elevation of mean arterial blood pressure on the time points of 20 and 30 min and, N-acetyl-L-cysteine of 30 min after digoxin administration, significantly. Results showed that direct association of free radicals with digoxin arrhythmias has been difficult to establish in vivo, because of a number of complicating processes, although free radical production might be increased during digoxin-induced arrhythmias.-87- Dimethylsulfoxide (DMSO), a spesific hydroxyl scavenger (4-40 mg/kg, i.v. bolus injection, given 5 min before digoxin administration) reduced the incidence of VF, ( from 50.0% to 25.0%) but this reduction was not statistically significant. Glutathione (lOmg/kg, i.v. bolus injection, given 5 min before digoxin) or N- acetyl-L-cysteine (20mg/kg, i.v. bolus injection, given 10 min before digoxin) changed none of the arrhythmia parameters. However, glutathione caused an elevation of mean arterial blood pressure on the time points of 20 and 30 min and, N-acetyl-L-cysteine of 30 min after digoxin administration, significantly. Results showed that direct association of free radicals with digoxin arrhythmias has been difficult to establish in vivo, because of a number of complicating processes, although free radical production might be increased during digoxin-induced arrhythmias.