Development of the tolerance scale: A study of validity and reliability
Tolerans ölçeğinin gelistirilmesi: Bir güvenirlik ve geçerlilik çalışması
- Tez No: 591235
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma geçerli ve güvenilir bir öğretmen tolerans ölçeği geliştirmeyi amaçlamıştır. Ölçeğin gelişim aşamasında uzman akademisyenlerin görüşlerine göre 45 maddeden oluşan ölçek 32 maddeye düşürülmüştür. 32 maddeden oluşan bir ölçek formu hazırlanmış ve bu ölçek 654 öğretmene beş puanlık Liker türünde uygulanmıştır. Ölçeğin geliştirilme döneminden sonra ölçek üzerinde faktör analizi yapılmış, ölçek madde ve boyutlarına ilişkin çalışma yapılmıştır. Açımlayıcı faktör analizi, 32 maddeden oluşan ölçeğe uygulanmıştır. Açımlayıcı faktör analizinden sonra 17 madde içeren 3 faktörlü bir yapı elde edilmiştir. Bu faktörler (cehalet), (bağışlayıcı) ve (saygı ve merhamet) olarak adlandırılır. Ayrıca öğretmenlerin tolerans ölçeğinin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları için Bern Bach alfa güvenirlik katsayısı hesaplanmış ve 0,840 olarak hesaplanmıştır. Gelişme geçerliliği kapsamında açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi sonucunda ölçek 17 madde ölçeğine düşürülmüştür. Veri yapısının uygun olup olmadığını kontrol etmek için, KMO ve Barlett test yöntemlerinden yararlanılarak faktör analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop a valid and reliable teacher's tolerance scale. During the development phase of the scale, the scale with 45 items was reduced to 32 items according to the view of expert academicians. A scale form of 32 items was prepared and this scale with the type of five-point Liker was applied to 654 teachers. After the period of developing the scale, factor analysis has been done on the scale and the study related to the scale items and dimensions has been done. The exploratory factor analysis was applied to the scale containing 32 items. After exploratory factor analysis, a structure with 3 factors containing 17 items was obtained. These factors are named (ignorance), (forgiving), and (respect and mercy (. Moreover, for the validity and reliability studies of teachers tolerance scale, Bern Bach alpha reliability coefficient was calculated and, it was calculated as 0,840. Within the scope of the development validity, as a result of the exploratory and confirmatory factor analysis, the scale has been decreased to the 17 items scale. To check whether the data structure is appropriate or not, the factor analysis has been used by benefiting from KMO and Barlett test methods.