İlköğretim matematik derslerinde mobil öğrenmenin kullanımına ilişkin öğrenci tutumlarına yönelik ölçek geliştirme çalışması
Scale development study for student attitudes related to the use of mobile learning in primary school mathematics courses
  1. Tez No: 591262
  2. Yazar: YUNUS ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim matematik derslerinde mobil öğrenmenin kullanımına ilişkin öğrenci tutumlarına yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmektir. Çalışmada nicel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim-öğretim yılında İzmir ve ilçelerinde bulunan ilkokullarda, 4.sınıf düzeyinde öğrenim gören 422 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında ölçek geliştirme öncesinde veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan 62 maddelik anket formu kullanılmıştır. Verilerin elde edilmesinden sonra bilgisayar ortamında analiz aşamasına geçilmiştir. Analiz aşamasında yapı geçerliği bakımından faktör analizi türlerinden açımlayıcı faktör analizi, güvenirlik bakımından ise iç tutarlılık katsayısı hesaplaması ve madde analizleri yapılmıştır. Yapı geçerliği için yapılan faktör analizi sonucunda, ölçeğin 26 madde ve 4 faktörden oluşan bir yapıya sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Ölçeğin güvenirliğine ilişkin olarak Cronbach Alpha iç tutarlık katsayısı .912 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a valid and reliable measurement tool for the use of mobile learning in elementary mathematics classes. Quantitative research design was used in the study. The study group of the study consists of 422 students who are studying at the 4th grade level in the elementary schools in İzmir and its districts in the 2018-2019 academic year. In the scope of the research, a 62-item questionnaire prepared by the researcher was used as the data collection tool before the scale development. After obtaining the data, the computerized analysis phase was started. In the analysis phase, exploratory factor analysis, internal consistency coefficient calculation and item analysis were performed. As a result of the factor analysis for construct validity, it was found that the scale had a structure consisting of 26 items and 4 factors. The Cronbach Alpha internal consistency coefficient was calculated as .912 for the reliability of the scale. In addition, the item-total score correlations of item analysis showed that there were no items with a value below .30 among the items in the scale and all t-values of the items obtained as a result of item analyzes based on the difference between the sub-top groups were found to be significant.