Türkiye'de eğitim hizmetlerinde yerel yönetimlerin rolü
The role of local governments in education services in Turkey
  1. Tez No: 591263
  2. Yazar: AHMET KAZANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dünyada örgün ve yaygın eğitimin merkezi ve yerel yönetimler tarafından yerine getirilmesi gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkeler arasında, hatta aynı kategorideki ülkeler arasında farklılık göstermektedir. Gelişmiş ülkelerde genellikle örgün eğitim işleri merkezi yönetim ve yerel yönetimler tarafından yürütülür. Gelişmekte olan ülkelerde ise örgün eğitim işleri genellikle merkezi yönetimce yürütülür ve yerel yönetimlere örgün eğitimin altyapısını oluşturacak işler ve yaygın eğitim işleri bırakılır. Örgün eğitimin altyapısına yönelik işler; okul yapımı, bakımı ve onarımı, gerekli malzemelerin okullara verilmesi şeklindedir. Türkiye'de de yerel yönetimler örgün eğitimin altyapısına yönelik faaliyetler gerçekleştirmekte ve yaygın eğitim hizmetleri yürütmektedir. Bu çalışmada, yerel yönetimlerin yürüttükleri bu hizmetler kapsamında eğitimdeki rolleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bunun için yerel yönetimlere kanunlarla verilen görevler incelenmiştir. Kanun incelemelerinden sonra yerel yönetimlerin gerçekleştirmiş oldukları bu hizmetleri somutlaştırmak üzere il özel idareleri ve belediyelerin faaliyet raporları incelenmiş ve her hizmete yönelik çeşitli yerel yönetim kuruluşundan somut örnekler verilmiştir. Aynı zamanda yaygın eğitim kapsamında da belediyelerin yürütmüş oldukları eğitim hizmetlerine yer verilmiş ve çeşitli yerel yönetim kuruluşlarından örnekler verilmiştir. Böylece Türkiye'deki yerel yönetimlerin eğitim hizmetlerindeki rollerini ortaya koymaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
On the world, to operate formal and mass education services by central and local governments is differing between developed and developing countries even at countries of same category. In the developed countries generally formal education services are operated by both central government and local governments. But in the developing countries, formal education services are operated by central government. Local governments which are authorized on infrastructure of education activities, and are authorized on mass education activities. Services which for infrastructure of education are school construction, maintenance and repair, support for necessary materials. In this paper, it is intended that to put forth the role of local governments in education within operated services by local governments. So, laws of local governments are examined. After the examination, activity reports of municipalities and city administrations are examined and examples are given for each services from various local government institutions. At the same time, mass education activities which operated by local governments are explained and examples are given for mass education services from various local governments. Thus, the role of local governments in education was tried to put forth.