Millî kültür teması metinlerindeki tematik kelimelerin duygu değeri üzerine bir araştırma
A research about sense of value of thematically words in national culture theme texts
  1. Tez No: 591264
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Ortaokul 7. ve 8. Sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alan millî kültür teması metinlerindeki tematik kelimeler ele alınmıştır. Bu kelimelerin duygu durumları irdelenmiştir. Çalışmada millî kültür teması metinlerinin anlamsal işlevselliği, metinlerde yer alan kelimelerin duygu durumlarının çocuğun zihninde oluşturması muhtemel yansımalar ve bu yansımaların aidiyet ve kimlik oluşturma yeterliliği üzerinde durulmuştur. Çalışma sayesinde, tema metinlerindeki kelimelerin bağlam odaklı duygu durumlarının öğrenciler tarafından algılanabilirlik durumu, bağlamın değişmesi ile birlikte aynı kelimenin duygu durumunda değişiklilik meydana gelip gelmediği, metinlere karşı öğrencilerde oluşması beklenen genel tutum, metinlerde ortak bir hissiyat oluşturma kaygısının olup olmadığı gibi birçok soruya cevap verilmiştir. Çalışma iki ayak üzerine oturtulmuştur. İlk kısımda tematik kelimeler esenli ve esensiz olarak sınıflamaya tabi tutulmuştur. Bu sayede metinlerin öğrencide oluşturması muhtemel hissiyat ve metnin genel havası ortaya konmuştur. Esenli kelime sayısının esensiz kelime sayısından daha fazla olduğu görülmüştür. İkinci aşamada ise metin içerisinde tespit edilen kelimeler öğrencilere sunulmuştur. Öğrencilerden metin öncesi ve metin sonrasında kelimenin kendilerinde oluşturduğu çağrışım ve duyguları yazmaları istenmiştir. Bu yolla da metin sonrasında kelimelerin duygu durumlarının değişiklik gösterip göstermedikleri, değişiklilik gösterdi ise bunun ne yönde bir değişim olduğu betimlenmeye çalışılmıştır. Kelimelerin duygu durumlarının metin sonrasında evrensel ve kültürel değerlere uyumlu şekilde öğrencilerde yankılandığı, lakin tarihsel kimlik edindirme bakımından metinlerin içeriğinin zenginleştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, thematic words of national culture thema in the 7th and 8th grades Turkish course boks are dealt with and feeling situations of the these words are examined. In the study, the semantic functions of national culture thema texts, the probable reflections in the child's mind of the words and the ability of these reflections on beleonging and identity forming on the focused. Thanks to study many questions such as the perception situations by the students of the thema text words context focused state ,wrth the changing of the context whether the same words feelings state change or not the general attitude to words the text and whether or not there is the anxiety of composing common fellings are answered. The study is mainly focused one two parts. In the first stage thematic words are classified as association with negative feelings. Thanks to this classification, the probable feeling of students coused by text and the general mood of text are introduced. It's revealed that the number of the association with good feelings words are more than the words asssociation with negative feelings. In the second stage the words determined in the texts are presented to students and it is asked fort he students writing the asssociation and feelings on themselves of words befeore and after the reading. In this way, it is tried to describe whether or not the state of feelings cahnge after reading text and if it has changed in what ways cahnged. In conclusion it is observed on students that after the text, the feeling state of the words are hormonious with the global and cultural values. However, in the aspect of historial identity formning, it is necessary to enrich the content of the texts.