İzmir'de düzenlenen festivallerin kültürel kimlik ve aidiyet unsurları açısından incelenmesi
The examination of the festivals organized in izmir in terms of cultural identity and belonging
  1. Tez No: 591272
  2. Yazar: İLKNUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Festival, belirli bir mekânda ve zaman aralıklarında periyodik olarak kişi veya kurumlar tarafından düzenlenen ritüel temelli kutlamalardır. Bu kutlama türü, sosyal statü ve cinsiyet farkı aranmaksızın her yaştan ve statüden bireyin katılımına imkân vermekte ve içerisinde yemek, giysi, müzik, dans, oyun gibi olay yapıları yer almaktadır. Hemen hemen her konuda düzenlenebilen festivaller, ilgili grubun kültürel kimliği etrafında şekillenmektedir. Böylece festivallerin, düzenlendiği topluluğun kültürel kimliğine göre belirlenen olay yapıları aracılığıyla ilgili grup içerisinde aidiyet unsurunu inşa ettiği söylenebilir. Bu temelde ele aldığımız çalışmaya başlamadan önce yaptığımız alan araştırması İzmir'de düzenlenen sekiz festivali kapsamaktadır. Fakat benzer sonuçların ortaya çıkması sebebiyle tezimizde incelediğimiz festivaller“Alaçatı Ot Festivali”ve“Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali”dir. Bu festivaller, ilgili grubun sosyokültürel yapısı etrafında şekillenmekle birlikte, bölgede yetiştirilen ürün temelinde düzenlenmektedir. Düzenlenen bu festivallerde, bölgeye özgü tarımsal ürün aracılığıyla kültürel kimlik yansıtmaktadır. Böylece ekonomik işlevi olan, bölgeye has tarımsal ürün temelinde şekillenen festivaller, aynı zamanda ilgili grubun kültürel kimliğinden unsurlar da yansıtmakta ve bu sayede aidiyet unsurunu sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
A festival is a celebration based upon a ritual origin, which is held periodically by individuals or institutions at a specific place and time intervals.This type of celebration allows the participation of individuals of all ages and status, regardless of their social status and gender, and includes event structures such as food, clothing, music, dance and play.Festivals, which can be organized in almost every subject, are shaped around the cultural identity of the group concerned.Thus, it can be said that festivals build the element of belonging within the related group through event structures determined according to the cultural identity of the community in which they are organized.On this basis, the field research we conducted before starting the study covers eight festivals held in Izmir.However, due to encountering similar results with all, the festivals examined in our thesis are“ TheAlaçatı Herb Festival”and“The International Bayındır Flower Festival”.These festivals are shaped with the socio-cultural structure of the group concerned and are organized on the basis of crops grown in the region.In these festivals, cultural identity is reflected through the region's indigenous agricultural products.Thus, festivals that are shaped on the basis of regional agricultural products with economic function also reflect the elements of the cultural identity of the group concerned and thus provide the element of belonging.