Hastanede çalışan hemşirelerde dismenore ve iş yaşamına etkisi
Dysmenorrhea among hospital nurses and it's effect on work life
- Tez No: 591295
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NEVİN ÇITAK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışma hemşirelerin dismenore yaşama durumunu ve dismenorenin hemşirelerin iş yaşamına etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma Bolu İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı, il merkezinde bulunan dört hastanede gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 818, örneklemini 574 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu ve Görsel Kıyaslama Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı, yüzde, ortalama, bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U testi, ki-kare testi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre çalışmaya katılan hemşirelerin %66.9'unun dismenore yaşadığı; dismenore şiddet ortalamasının 5.72±1.96 olduğu, %67.4'ünün orta düzeyde ve %18.7'sinin şiddetli dismenore yaşadığı belirlenmiştir. Dismenore ile birlikte en fazla bel ağrısı (%84.8), yorgunluk (%77.6) ve karın ağrısı (%76.1) semptomlarının yaşandığı saptanmıştır. Dismenore ile başetmede hemşirelerin %71.3'ünün non-farmakolojik yöntemlerden yararlandığı, % 44.6'sının ilaç kullandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as a descriptive and cross-sectional study to find out the frequency of dysmenorrhea among hospital nurses, and how it effects the nurses' work life. The study was conducted in four hospitals that subordinate to Bolu Provincial Health Directorate. The universe of the study consisted of 818 nurses and the sample was 574 nurses. The data of the study was collected using the Introductory Information Form and Visual Analog Scale. In the evaluation of the data, number, percentage, mean, t test, Mann Whitney U test, ki-square test and regression analysis were used. As a result of the research; 66.9% of the nurses participating in the study experienced dysmenorrhea. The mean severity of dysmenorrhea was found to be 5.72 ± 1.96. 67.4% of the participants had moderate dysmenorrhea and 18.7% had severe dysmenorrhea. The most common symptoms of dysmenorrhea were low back pain (84.8%), fatigue (77.6%) and abdominal pain (76.1%). It was determined that 71.3% of nurses benefited from non-pharmacological methods and 44.6% of them used medication in coping with dysmenorrhea.