Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Azerbaycan ekonomik büyüme üzerinde etkisi: 1995-2017 dönemi
The effect of directly foreign capital i̇nvestments on Azerbaijan economic growth: The period 1995-2017
- Tez No: 591339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HİLMİ ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada Azerbaycan'da doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile makroekonomik göstergeler ve ülkenin en büyük serveti olan petrol arasındaki ilişki 1995-2017 yılları arası çeyrek veriler kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada makroekonomik istikrarı temsilen iki değişken göz önüne alınmıştır. Bunlardan ilki gayrisafi yurtiçi hasıla, ikincisi ise ihracat ve son olarak petrol fiyatıdır. Çalışmada kullanılan ampirik yöntemler; birim kök testi, eşbütünleşme testi, ADF Augmented testi ve Granger nedensellik testidir. Elde edilen ampirik bulgulara göre, doğrudan yabancı yatırımlar üzerinde yaşanan dalgalanmalar, gayrisafi yurtiçi yatırımlar üzerinde doğrusal yönde bir etkiye sahiptir. Petrolun fiyatının yükselmesi de doğrudan yabancı yatırım miktarını aynı yönde etkilemektedir. Doğrudan yabancı yatırımı ülkeye çekmek için gerekli potansiyele sahip olan ve daha çok doğrudan yabancı yatırım çekmeyi amaçlayan Azerbaycan, bu değişkenler üzerinde istikrarı sağlamak durumundadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between foreign direct investment in Azerbaijan and macroeconomic indicators and oil which is the country's greatest wealth, was analyzed using quarterly data between data 1995 and 2017. Two variables representing macroeconomic stability were considered in the study. The first one is gross domestic product, these condone is export and finally the price of oil. Empirical methods used in the study; unit root test, cointegration test, ADF Agumented test and Granger causality test. According to the empirical findings, the fluctuations in foreign direct inverstments have a linear effect on gross domestic investments. The increase in the price of oil affects the amount of foreign direct investment in the same direction. Azerbaijan, which has the potential to attract foreign direct inverstment and aims to attract foreign direct inverstment, has to ensure stability on these variables.