Üniversite öğrencilerinde bilişsel sosyal grup büyüklüğünün / kapasitesinin araştırması
Research of cognitive social group size/capacity in an university students
- Tez No: 591340
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Nöroloji, Anthropology, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin bilişsel sosyal grup büyüklüğünün beyin ağırlığı ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeli ile elde edilen bu çalışmaya 289 kişi katılmıştır. Araştırmada araştırmaya katılan kişiler hakkında genel bilgiler edinmek için -araştırmacının hazırladığı- sosyodemografik form, çalışmaya katılan kişilerin; kişilik özelliklerini tespit etmek için“On Maddeli Kişilik Ölçeği”, aile değerleri tutumlarını ölçmek için“Aile Değerleri Ölçeği”ve EQ kapasitelerini ölçmek için“EQ60 Testi”kullanılmıştır. Ayrıca çalışmaya katılan kişilerin beyin ağırlıklarını hesaplamak için üç farklı formül kullanılmıştır ve bunlar beyin ağırlığı 1, beyin ağırlığı 2, beyin ağırlığı 3 şeklinde isimlendirilmiştir. Formüllerin ayrıntıları daha sonraki bölümlerde açıklanmıştır (bkz. s. 55). Cinsiyetlere göre beyin ağırlıkları ile karşılaştırmalar yapıldığında EQ, k ve beyin ağırlığı 3 değerleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. El kullanımı baskınlığı açısından gruplar arası anlamlı fark tespit edilmedi. Fakat sol elini baskın olarak kullanan kişilerin beyin ağırlığı değerleri, sağ ve her iki elini kullanan kişilerin beyin ağırlığı değerlerine göre belirgin olarak daha yüksek çıkmıştır. Bu da sol elini baskın olarak kullanan kişilerin beyinlerinin, sağ elini ve her iki elini kullanan kişilerin beyinlerine göre daha büyük olduğunu göstermektedir. Kardeş sayısına göre el baskınlığı karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı ilişki tespit edilmemiştir. İstatistiksel fark olmasa da aile bireyi artışı ile beyin ağırlığı artmaktadır. Kişilerin Twitter, Instagram ve Facebookta takip ettikleri kişi sayıları ile beyin ağırlığı 1,2,3 değerleri, EQ, IP ve logbrain değerleri arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Kişileri Twitter, Instagram ve Facebookta takip eden kişi sayıları ile beyin ağırlığı 1,2,3 değerleri, EQ, IP ve logbrain değerleri arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Kişilerin cep telefonlarında kayıtlı kişi sayısı ile beyin ağırlığı 1,2,3 değerleri, EQ, IP ve logbrain değerleri arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between cognitive social group size and brain weight of university students. A total of 289 people participated in this study, which was obtained through a relational screening model. In order to obtain general information about the participants in the research the sociodemographic form prepared by the researcher, Ten-Person Personality Scale was used to determine the personality traits of the participants. Family Values Scale was used to measure family values attitudes of the participants.EQ60 Test was used to measure the EQ capacities of the participants. In addition, different formulas were used to calculate the brain weights of the participants. When comparisons were made with brain weights according to gender, a significant relationship was found between EQ, k and brain weight 3 values. There was no significant difference between the groups in terms of hand dominance. However, the brain weight values of the left-handed subjects were significantly higher than those of the right-handed and both-handed persons. This shows that the brains of the predominantly left-handed people are larger than the brains of the right-handed and both-handed people. When hand dominance was compared according to the number of siblings, there was no significant relationship between the groups. Although there is no statistical difference, brain weight increases with the increase in family members. No significant relationship was found between the number of people followed on Twitter, Instagram and Facebook and the values of brain weight 1,2,3, EQ, IP and logbrain. No significant relationship was found between the number of people who followed people on Twitter, Instagram and Facebook, and the values of brain weight 1,2,3, EQ, IP and logbrain. No significant relationship was found between the number of people registered on the mobile phones of the individuals and their brain weight 1,2,3 values, EQ, IP and logbrain values.