Dijital mecralarda ürün yerleştirmenin marka farkındalığına etkisi
The effect of brand awarness covering product placement in digital medias
- Tez No: 591350
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ULUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Markalar ve işletmeler geçmişten günümüze kendi ürünlerini ya da hizmetlerini insanlara iletmek ve ikna etmek amacıyla farklı mecralarda reklam içerikleri oluşturarak hedef kitleye ulaştırmayı amaçlamıştır. Geleneksel reklam çeşitlerinin yanı sıra hedef kitleleri daha çok etkilemek, mesajlarını iletmek ve zihinde yer ederek ikna etmek amacıyla da dijital çağın getirmiş olduğu alternatif reklam seçeneklerinden de faydalanmaya başlamıştır. Dijital mecralardaki en önemli uygulamalardan biri olan ürün yerleştirme tekniği, anlaşılır ve sade olmasıyla özellikle de hedef kitlenin aklında yer etmesini sağlayacak mesajlar yoluyla izler kitleyi sıkmaması noktasında günümüzde reklam verenler tercih ettiği alanlardan biri olarak anılmaktadır. Bu noktada özellikle teknolojinin gelişimi de etkili olmuştur. Teknoloji birçok alanda meslek dalına etki ederken, etkilenenlerden biri de dizi sektörü olmuştur. Araştırmada da tüketici odaklı pazarlama stratejisine sahip dizi sektörünün geleceği olarak belirtilen dijital mecralar kapsamında ürün yerleştirme incelenmiştir. Bu bağlamda ürün yerleştirme uygulamalarının marka farkındalığı açısından hedef kitle davranışlarında farklılık gösterip göstermediği ölçümlenmiştir. Çalışma kapsamında dijital mecralarda cinsiyet, yaş, meslek ve gelir düzeyi üzerinden marka farkındalığına etkisi gözlemlenmiştir. Söz konusu çalışmanın amacı özellikle teknolojinin gelişimiyle hâkim hale gelen dijital mecralarla reklamcılık noktasında ürün yerleştirmenin marka farkındalığına etkisi incelenmiştir. Çalışmada örneklerle ürün yerleştirmenin dijital mecralardaki son durumu ele alınırken, izler kitlenin tepkisi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Brands and businesses aim to convey their products or services from past to present to the target audience by creating advertising content on different channels in order to convince people. In addition to traditional advertising types, it has also begun to take advantage of alternative advertising options brought by the digital age in order to impress the target audiences more, convey their messages and convince them mentally. Product placement technique, which is one of the most important applications in digital channels, is known as one of the preferred areas of advertisers today because of its clarity and simplicity, especially in order not to bore the audience through messages that will keep the target audience in mind. At this point, especially the development of technology has been effective. While technology has influenced the profession in many fields, one of the affected has been the series sector. In this research, product placement is examined within the scope of digital channels which are stated as the future of the array sector with consumer-oriented marketing strategy. In this context, it was measured whether product placement practices differ in target group behaviors in terms of brand awareness. Within the scope of the study, the effect of digital awareness on brand awareness on gender, age, occupation and income level was observed. The aim of this study is to examine the effect of product placement on brand awareness with the use of digital media, which has become dominant, especially with the development of technology. In this study, the final situation of product placement in digital media is examined with examples, and the reaction of the audience is examined.