Farklı yöntemlerle oluşturulan hastelloy-X ve ınconel 625 kaynak bağlantılarının araştırılması
Investigation of hastelloy-X to inconel 625 welding joints by different methods
- Tez No: 591360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma kapsamında, gaz jeneratör türbin ve havacılık motor komponentlerinde kullanılan Hastelloy-X ve Inconel 625 süperalaşımlarının, Elektron Işın Kaynağı (EBW), Gaz Tungsten Ark Kaynağı (TIG) ve Plazma Ark Kaynak (PAW) yöntemleri ile birleştirilmesi araştırılmıştır. Kaynaklı bağlantıların mikroyapı ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. Bu üç kaynak yöntemi kullanılarak farklı malzemeler başarılı bir şekilde kaynaklanmıştır. Kaynaklı bağlantıların mikroyapı incelemelerinde, malzemelerin termal iletkenliğine göre ısı tesiri altındaki bölgeleri (ITAB) bölgeleri farklılık göstermiştir. En yüksek akma dayanımı ve mikrosertlik değerleri sırası ile 102,88 MPa ve 351 HV0,1 olarak EBW yönteminde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, microstructure, microhardness measurements and tensile properties were determined of welded structures used in gas generator turbine and aerospace engine components which were created with Hastelloy-X and Inconel 625 superalloys with three different welding methods Electron Beam Welding (EBW), Gas Tungsten Arc Welding (GTAW), Plasma Arc Welding (PAW). Different materials were successfully welded using these three methods. When the results of the experiments were examined, the ITAB regions differed according to the thermal conductivity of the materials. The highest yield strength and microhardness values were obtained as 102,88 MPa and 351 HV0,1 respectively in EBW method.