Türk Ceza Kanununda hakaret suçu
Offence of defamation in Turkish Penal Code
  1. Tez No: 591383
  2. Yazar: BURAK COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VESİLE SONAY EVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Hakaret eylemiyle bireylerin manevi varlıklarının en önemli unsurlarından olan onur, şeref ve saygınlıklarına yönelik hukuka aykırı nitelikte davranışlarda bulunulmaktadır. Hakaret suçu ilk olarak mağdura yönelik somut bir fiil ya da olgu isnat edilmesi suretiyle işlenebilir. Hakaret suçunun bir diğer seçimlik hareketi ise, sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldırmaktır. Bir eylemin tahkir edici olup olmadığı zamana, yere ve duruma göre değişebilmektedir. Bu sebeple, kişilere yönelik her türlü ağır eleştiri veya rahatsız edici sözlerin hakaret suçu kapsamında değerlendirilmemesi, sözlerin açıkça onur, şeref ve saygınlığı rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnadı veya sövme fiilini oluşturması gerekmektedir. Hakaret suçunun manevi unsurla ilgili olarak ise suçun sadece kasten işlenebileceği söylenmelidir. Suç oluşturacak bir fiilden söz edilebilmesi için maddi ve manevi unsurun varlığının yanı sıra hukuka aykırılık unsurunun da olması gerekmektedir. Hakaret suçunda hukuka uygunluk nedenleri olarak, iddia ve savunma dokunulmazlığı, hakkın kullanılması, mağdurun rızası, kanun hükmünün yerine getirilmesi, meşru savunma ve zorunluluk hali sayılabilir. Özellikle basın özgürlüğü, haber verme hakkı, eleştiri hakkı gibi hususlar hakaret suçunda hukuka uygunluk sebebi oluşturduğundan suçun oluşumuna engel teşkil edebilmektedir. Bu kapsamda kamu görevlileri ve siyasetçilere karşı işlenen hakaret suçlarında benimsenecek olan yorum tarzı ülkedeki demokrasi ve hoşgörü seviyesini göstermesi açısından son derece önemlidir. ANAHTAR KELİMLER: Hakaret, Sövme, Şeref, Basın Özgürlüğü, Eleştiri Hakkı
Özet (Çeviri)
With the act of insulting, unlawful behavior is carried out against the honor, respectability and dignity, which is one of the most important elements of the spiritual assets of individuals. When we look at the elements of the crime of insult, it is seen that there are two different alternative movements in relation to the material element. Accordingly, the offense of offense may be committed firstly by referring to a concrete act or fact related to the victim. Another electoral movement of insult is the offense of attacking a person's honor, dignity and respect. Whether or not a movement is offensive may vary depending on time, place and situation, and that any serious criticism or disturbing words against individuals should not be considered as insulting offenses. It should be said that the offense can only be deliberately committed in relation to the moral element. In order to be able to speak of an act that would constitute a crime, there must be an element of illegality in addition to the existence of the material and spiritual element. The reasons for compliance with the offense of defamation can be considered as claim and defense immunity, the exercise of the right, the consent of the victim, the fulfillment of the provision of the law, the legitimate defense and the obligation. In this context, the style of interpretation that will be adopted in the offenses of insult against public officials and politicians is very important in terms of showing the level of democracy and tolerance in the country. KEY WORDS: Insult, Defamation, Honor, Freedom of the Press, Criticism