Yeni ekonomi çerçevesinde çalışma hayatında yaşanan dönüşümler
Transformations in labour life within the frame of new economy
  1. Tez No: 591395
  2. Yazar: GÖKÇE KAYA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Toplumsal yaşam ve çalışma yaşamı dinamik bir yapıya sahiptir. Tarihsel gelişim sürecinde çalışma yaşamı teknolojik gelişmelere, koşullara ve ihtiyaçlara göre değişim göstermektedir. Çalışma ilişkileri tarihsel olarak pre endüstriyel dönem, endüstriyel dönem ve post endüstriyel dönem şeklinde incelenebilmektedir. Bu araştırmada post endüstriyel dönem olarak ifade edilen yeni ekonominin işgücü piyasasında, işsizlik ve sendikalar üzerinde ne gibi değişimlerin yaşanmasına neden olduğu sorusunun cevabı aranmaktadır. Post-endüstriyel dönem olarak da ifade edilen endüstri sonrası dönemde ortaya çıkan“yeni ekonomi”kavramı, kendinden önceki dönemde yaşanan gelişmelerin sonucudur. Yeni ekonomi; diğer üretim faktörleri yanında bilginin de üretimde yoğun olarak kullanıldığı ve her alanda önemli değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. Küreselleşme, enformasyon teknolojisinde yaşanan gelişmeler ve uygulanan neoliberal politikalar gibi unsurlar yeni ekonomi üzerinde etkili olmaktadır. Yeni ekonomi de gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde farklılıklar göstermekle birlikte, işgücü, işsizlik, istihdam ve sendikalar üzerinde etkili olmaktadır. Bu çalışmada yeni ekonomi kavramının işgücü piyasası, çalışma ilişkileri ve sendikal örgütlenme üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik doküman taramasının yanında istatistiki verilerden de yararlanılarak betimsel bir çalışma yapılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda yeni ekonominin AR-GE ve eğitime önem veren gelişmiş ülkelerde, yeni iş ve mesleklerin ortaya çıkmasına, istihdamın genişlemesine ve işsizlik oranının düşmesine neden olduğu görülmüştür. Gelişmekte olan ülkeler grubunda değerlendirilen AR-GE yatırımlarının ve istihdam edilenler içerisinde yüksek eğitimli işgücü sayısının düşük olduğu Türkiye'de ise yeni ekonominin istihdamda daralma ve işsizlikte artışın yaşanmasında etkili olduğu görülmektedir. Yeni ekonomi ile istihdamda daralma, işsizlikte artış gibi sorunlar yanında sendikaların işlevlerinde zayıflama ve sendikalaşma oranlarında da azalmalar görülmektedir. Bu çerçevede Türkiye'de istihdam potansiyelinin yaratılması ve işsizliğin azaltılması için devlet, kamu ve akademi iş birliği ile yeni ekonomik sisteme adapte olunarak işsizliğin azaltılması öngörülmektedir. Sendikalarında güç kazanmak ve üye sayılarını arttırmak için yeni ekonomiye adapte olmaları gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Communal living and working life have a dynamic structure. According to the historical development process, working life has been changed due to technological developments, conditions, and requests. Labour relations have an inspectable state as pre-industrial era, industrial era, and post-industrial era. In this thesis, the question of what the changing of unemployment is and syndicate at the new economic labor market which expressed the post-industrial era. The new economic concept which also means the post-industrial era is the resultant to change an event in the previous period. The new economy is the process that intensely using the knowledge at manufacturing with other manufacture factors and important changing in every area. Such as globalization, changing of information technology and adopted neoliberal politics influence the new economy. Even the new economy has some differences between developed countries and developing countries, for example an influence on labor, unemployment, employment, and syndicate. This thesis has purposed to utilized the interaction of the new economy concept on the labor market, labor relations and forming labor relations. A descriptive study using statistical data as well as document scanning was conducted for this purpose. As a consequence of the result obtained, it has been seen that the new economy leads to appear of new jobs and professions, increase of employment and decrease of unemployment ratio in developed countries which attach importance to R&D and education. In the developing countries like Turkey where has a lower ratio of highly educated labor and R&D investment, the new economy influences the contraction of employment and increase unemployment ratio. With the new economy, it also has been seen the decay of syndicate functions and decrease the ratio of unionization rate as alike contraction of employment, increase unemployment. Within this framework for create new employment potentials and decrease unemployment, it is foreseen to adopt a new economic system in cooperation with state, public and academic. Syndicates also require to adopt the new economy for the increasing number of members and strengthen.