Poincaré's philosophy of mathematics and the impossibility of building a new arithmetic
Poincaré'nin matematik felsefesi ve yeni bir aritmetik inşa etmenin olanaksızlığı
  1. Tez No: 591410
  2. Yazar: KORAY AKÇAGÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HİLMİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Fransız matematikçi ve bilim felsefecisi Jules Henri Poincaré'nin görüşünde Öklid-dışı geometriler gibi alternatif bir aritmetik inşa etmek olanaksızdır. Poincaré, Immanuel Kant'ın matematiğe ve bilgiye dair görüşlerini büyük ölçüde benimsemiş fakat bunlarda kayda değer değişiklikler yapmıştır; böylece Öklid-dışı geometrilerin nasıl mümkün olduğu sorununa tatmin edici bir açıklama getirmiş, fakat aynı olanağın aritmetik için mümkün olmadığını belirtmiştir. Bu tezde Poincaré'nin görüşleri serimlenmekte fakat kendisinin bu imkanı reddedişi eleştirilmektedir. Georg Cantor'un 19.yüzyılın sonlarında kurduğu sonluötesi ordinal aritmetiği, yeni bir aritmetiğin örneği olarak alınmakta ve bu teorinin ne bakımdan Öklid-dışı geometrilere benzediği soruşturulmaktadır.
Özet (Çeviri)
French mathematician and philosopher of science Jules Henri Poincaré denied the possibility of building an alternative arithmetic as in the case of non-Euclidean geometries. Poincaré adhered to Immanual Kant's views on mathematics and knowledge to a significant degree, yet he also made considerable changes in the general Kantian picture. This way Poincaré was able to give a satisfying explanation of how it was possible to build non-Euclidean geometries, but at the same time he rejected the same possibility for arithmetic. In this thesis Poincaré's views are explained but this particular rejection of his is criticized. Transfinite ordinal arithmetic, which Georg Cantor established in the late 19th century, is taken as an adequate example of a new arithmetic, and it is shown from what aspects can this theory be compared to the building up of non-Euclidean geometries.