Annenin bağlanma özelliği ile ebeveyn tutumları ve çocukların ruhsal, davranışsal durumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between mother's attachment characteristics, parental attitudes, mental and behavioral status
  1. Tez No: 591442
  2. Yazar: PARVİN AHMADOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu araştırmada, annenin bağlanma özelliklerinin farklı ebeveynlik tutumları ve çocukların duygusal, davranışsal durumu ile aralarındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Nicel araştırma desenlerinden çalışmaya uygun olması sebebiyle karşılaştırmalı ilişkisel tarama modeli seçilmiş olan araştırma betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Antalya ilinde yaşayan 13-17 yaş grubuna ait çocuğa sahip anneler ve çocukları oluşturmaktadır. Yöntem: Araştırma 237 anne ve çocukları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan anneler için Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri – II (YİYE – II), Güçler ve Güçlükler Anketi 4/17 (GGA 4/17) ve Kişisel Bilgi Formu; çalışmaya katılan annelerin çocukları için Anne Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ) ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için Shapiro-Wilk testi, regresyon analizi, ikili karşılaştırmalarda t testi, üç veya daha fazla kategorili değişkenler arasındaki farklılıkları bulabilmek amacıyla Varyans Analizi (F testi) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to investigate the relationship between mother's attachment characteristics and different parenting attitudes and emotional and behavioral status of children. The descriptive study was chosen as a comparative relational screening model because it was suitable for quantitative research designs. The population of the study consists of mothers and children of 13-17 age group living in Antalya. Method: The study was conducted on 237 mothers and their children. The Experience in Close Relationship Scale- II, Strength and Difficulties Questionnaire and Personal Information Form; Parenting Style Scale and Child Personal Information Form were applied to the children of the mothers who participated in the study. Study Shapiro-Wilk test for statistical analysis of the data obtained, regression analysis, pair comparison test, the differences between three or more categorical variables analysis of variance to find (F test) were used.