Duygusal emek ve öznel iyi oluş ilişkisi: Kuşadası'nda görev yapan turist rehberleri üzerinde bir araştırma
Emotional labor and subjective well-being: A research on tourist guidelines in Kuşadası
  1. Tez No: 591441
  2. Yazar: DERYA BİNBOĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, duygusal emek ve öznel iyi oluş kavramlarını açıklamak ve turist rehberleri üzerinde ilişkisini görebilmektir. Bu bağlamda; rehberlerin yüzeysel, derinlemesine, samimi davranış biçimleri incelenmiş olup, öznel iyi oluş kavramı ile birlikte değerlendirilmiştir. Araştırma, 2018 yılında Aydın-Kuşadası ilçesinde görev yapan 360 rehber üzerinde uygulanan anket sonuçlarına dayanmaktadır. Araştırma kapsamında toplanan veriler SPSS 18 programı kullanılarak değerlendirilmiş olup çok değişkenli, Normallik, Whitney U , Kruskal Wallis ve Korelasyon analizleri uygulanmıştır. Duygusal emek alt boyutları ve öznel iyi oluş alt boyutları, cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim, gelir, çalışma süresi ve bağlı bulunulan seyahat acentası ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, iki kavram arasında korelasyon analizinde, duygusal emek ve öznel iyi oluş arasında kuvvetli bir ilişki bulunamamıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Duygusal Emek, Öznel İyi Oluş, Turist Rehberleri
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explain the emotional labour and to subjective well- being of tourist guide on emotional labour displays. Considering the purpose of this research, of tourist guide on surface acting, intimate acting, deep acting were investigated and subjective well-being was evaluated together with the sub-dimensions. The research is based on the results of the questionnaire administered 360 on turist guide who located in Kuşadası in 2018. Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis Correlation Test were apllied to data collected from the questionnaire by means of SPSS 18 programme. Sub-dimensions of emotional labor and sub-dimensions of subjective well-being were examined in terms of gender, age, marital status, education, income, working time and the relationship with the agency. According to the results of this research, there is not strong correlation between the emotional labor and subjective well-being. KEYWORDS: Emotional Labor, Subjective Well-Being, Tourist Guidelines