The influence of virtual reality on design process creativity in basic design education
Temel tasarım eğitiminde yaratıcı tasarım sürecine sanal gerçekliğin etkisi
  1. Tez No: 591562
  2. Yazar: SAMAH OBEID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİME DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yaratıcılık, tasarım sürecinin ayrılmaz parçasıdır. Son zamanlarda yaratıcılığı destekleyen araçlar üzerine yapılan araştırmalar çok yaygın olarak görülmektedir. Bu çalışma birinci sınıf temel tasarım dersinde, kapsayan ve kapsamayan sanal tasarım ortamlarının tasarım süreci yaratıcılığına etkisini, düşünce akışı ve motivasyon faktörlerini gözlemleyerek incelemektedir. Bu nedenle, kapsayan ve kapsamayan sanal tasarım ortamlarında mekânsal beceri, düşünce akışı ve motivasyon arasındaki ilişkileri incelemek için bir deney tasarlandı. Birinci sınıf kırk iki temel tasarım öğrencisile deney gerçekleştirildi. Sonuç olarak, kapsayan sanal tasarım ortamının katılımcıların yaratıcı tasarım sürecini arttırdığı saptandı. Ayrıca analiz sonuçları, mekânsal beceri ve düşünce akışı durumu arasında pozitif zayıf ilişki; motivasyon ve düşünce akışı arasında pozitif kuvvetli ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Araştırma sonuçları, kapsayan sanal tasarımın yaratıcılığı destekleyen bir araç olarak kullanımının, derinlemesine anlaşılmasını sağladı.
Özet (Çeviri)
Creativity is an integral part of a design process. Recently, creativity supporting tools become very common in research. This study examines the influence of immersive and non-immersive virtual design environments on design process creativity in the first year basic design studio, through observing factors related to creativity as the flow state and motivation. Consequently, an experiment was conducted to investigate the relationships between spatial ability, flow state and motivation in immersive and non-immersive virtual design environments. Forty-two first year undergraduate basic design students joined the experiment. The data analysis demonstrated that the immersive virtual design environment facilitates participants' design process creativity. Also, the findings indicated a positive weak correlation between spatial ability and flow state, and a positive strong correlation between motivation and flow state. Study results contributed to a greater understanding of implementing immersive virtual reality as a creativity supporting tool.