İngilizce öğretmenlerinin yaratıcı düşünmeyi geliştirmeye yönelik öğretim uygulamalarının incelenmesi
Examination of EFL teachers' teaching practices to improve creative thinking
- Tez No: 980994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ACAR ERDOL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BOSTANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğretiminde yaratıcı düşünmenin nasıl algılandığını, sınıf içi uygulamalarda nasıl desteklendiğini, yaratıcılığın temel boyutlarının (akıcılık- esneklik- özgünlük- uygunluk- detaylandırma) sınıf içi çalışmalara nasıl yansıtıldığı ve fiziksel çevrenin bu süreç üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden çoklu durum çalışmasına dayalı olarak yürütülen araştırmada, araştırmanın çalışma gruplarını farklı bölge ve okul kademelerinde görev yapmış ve en az on yıllık deneyime sahip 17 İngilizce öğretmeni ve 10 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Veriler, yarı yapılandırılmış öğretmen ve öğrenci görüşme formları aracılığıyla toplanmış ve görüşme yapılan öğretmenlerin sınav kağıtları doküman olarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde içerik analiz yöntemi kullanılmıştır. Analiz çalışmaları MAXQDA programı ile yapılmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlerin yaratıcı düşünmeyi ağırlıklı olarak yenilik ve özgünlükle ilişkilendirdiklerini, ancak esneklik ve detaylandırma gibi alt boyutların arka planda kaldığını göstermektedir. Yaratıcı düşünmeyi engelleyen fiziksel faktörler arasında dar ve kalabalık sınıflar, esnek olmayan oturma düzeni, havalandırma yetersizliği ve dil laboratuvarı eksikliği ön plana çıkmıştır. Katılımcıların tamamına yakını açık alanlarda ders işlemenin ve grup çalışmalarının yaratıcı düşünmeyi daha çok geliştirdiğine inanmaktadır. Öğretmenlerin, yaratıcı etkinliklere yer verememe sebepleri olarak kalabalık sınıflar, kısıtlı zaman, esnek olmayan öğretim programı ve merkezi sınav sistemleri vurgulanmıştır. Öte yandan öğrenciler için yaratıcı düşünmeyi engelleyen beşeri faktörler arasında akran zorbalıkları, olumsuz öğretmen tutumları ve gürültü ön plana çıkmaktadır. Öğretmenlerin yaratıcı öğrenci tanımlarında bilişsel süreçlerden ziyade davranışsal değerlendirmelere odaklanıldığı saptanmıştır. Ayrıca öğretmenlerin yaratıcı düşünmeyi destekleyen artırılmış gerçeklik (AR) sanal gerçeklik (VR) gibi yeni nesil dil öğrenme ortamlarından yararlanma noktasında gelişime ihtiyaç duyduğu görülmektedir. Elde edilen sonuçlar, yaratıcı düşünmeyi destekleyen sınıf uygulamalarının artırılması için öğretim programlarının düzenlenmesi ve öğretmenlerin bu konuda mesleki gelişimlerinin yeniden yapılandırılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how creative thinking is perceived in English language teaching, how it is supported through classroom practices, how the main dimensions of creativity (fluency, flexibility, originality, appropriateness, and elaboration) are reflected in instructional activities, and how the physical environment influences this process. The research was conducted using a multiple case study design within a qualitative research paradigm. The study group consisted of 17 English teachers with at least ten years of professional experience across various school levels and regions, as well as 10 eighth- grade students. Data were collected through semi-structured interviews with both teachers and students, and the teachers' written exam papers were also analyzed as documents. The data were analyzed using content analysis and supported by MAXQDA software. The findings reveal that teachers tend to associate creative thinking mainly with innovation and originality, while dimensions such as flexibility and elaboration received relatively less attention. Physical factors such as overcrowded and small classrooms, fixed seating arrangements, poor ventilation, and the lack of language laboratories were identified as major barriers to fostering creativity. Nearly all participants believed that open-air settings and group work were more effective in enhancing students' creative thinking. Teachers cited large class sizes, limited instructional time, rigid curricula, and high-stakes examination systems as constraints preventing the implementation of creative activities. On the other hand, students emphasized peer pressure, negative teacher attitudes, and noise as human-related obstacles to creativity. It was also observed that teachers' definitions of creative students were more behaviorally than cognitively oriented. Furthermore, it appears that teachers need to improve their utilization of new-generation language learning environments, such as augmented reality (AR) and virtual reality (VR), that support creative thinking. Overall, the results indicate a strong need for curriculum reforms and restructured teacher training to better support creative thinking in English language classrooms.