Anne girişimciliği olgusu: sistematik bir yazın incelemesi
The mumpreneurship phenomenon: A systematic literature review
  1. Tez No: 591575
  2. Yazar: MÜGE GÜLDAŞ DURAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR ÖZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kadın girişimciliği çalışmalarına son yıllarda gösterilen ilginin ışığında, küresel pazarlarda değişen sosyokültürel şartlar yeni bir kavramı ortaya çıkarmıştır.“Anne girişimciliği”kavramının kadın girişimciliğinin bir alt dalı olarak son yıllarda dikkat çekmesine rağmen, hala anne girişimciliğinin kadın girişimciliğinden ve temel olarak girişimcilikten nasıl ve neden ayrıldığına dair yazında çeşitli eksiklikler mevcuttur. Bu çalışma, anne girişimciliğine dair yapılan çalışmaları sistematik literatür incelemesi ile araştırmayı amaçlamıştır. Web of Science, Scopus ve ESCI veritabanları kullanılarak, bibliyometrik analiz gerçekleştirilmiştir. Araştırma kriterlerine uygun olarak elde edilen çalışmalar üzerinde iki ayrı içerik analizi uygulanarak çalışmalar temalara ayrılmıştır. Bu analizler Betimleyici ve Tematik Analizdir. Elde edilen temalar (a) Medya Temsillerinde Kadın ve Anne Girişimciler (b) Coğrafi ve Politik Eksenlerde Anne Girişimciliği, (c) Toplumsal Cinsiyetçi Söylem Eleştirileri ve (d) Girişimciliğin Bir Alt Dalı Olarak Anne Girişimciliği Kavramı olarak sınıflandırılmıştır. Sistematik literatür taraması sonucunda elde edilen bulgular ışığında anne girişimciliği ile ilgili gelecek araştırmalara ilişkin öneriler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In light of the recent interest in women's entrepreneurship studies, changing socio-cultural conditions in global markets have created a new concept. Although the concept of“mother entrepreneurship”has attracted attention in recent years as a sub-branch of women entrepreneurship, there are still some deficiencies in the literature about how and why mother entrepreneurship differs from women entrepreneurship and mainly entrepreneurship. This study aimed to investigate the studies on mother entrepreneurship with a systematic literature review. The bibliometric analysis was performed using Web of Science and Scopus databases. Two separate content analyzes were applied to the studies obtained in accordance with the research criteria and the studies were divided into themes. These analyzes are Descriptive and Thematic Analysis. The themes were classified as (a) Women and Mother Entrepreneurs in Media Representations (b) Mother Entrepreneurship on Geographical and Political Axes, (c) Gender Critical Discourse Critics and (d) Mother Entrepreneurship as a Sub-Branch of Entrepreneurship. In the light of the findings obtained as a result of the systematic literature review, suggestions for future researches about maternal entrepreneurship were discussed.