Fransa Ulusal Kütüphanesi Suppl. TURC 388 numaralı şiir mecmuası (İnceleme, metin ve MESTAP'a göre tasnifi)
The journal of poetry number suppl. TURC 388 in the National Library of France (Review, text and to MESTAP's classification)
- Tez No: 591576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR KIYÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 389
Özet
Arapça“cemʿ”kökünden türetilen mecmua bir araya getirilen, derlenen şey anlamlarını taşır. Antoloji niteliğine sahip olan seçme şiir mecmuaları başta derleyicinin kişisel zevki olmak üzere dönemin edebī eğilimi hakkında bize bilgiler verir. Çalışmamızın konusu Fransa Ulusal Kütüphanesi El Yazmaları Bölümü Suppl. Turc 388 numarada kayıtlı şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni ve Şiir Mecmualarının Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifidir. Çalışmanın birinci bölümde mecmuanın tanımı ve edebiyat tarihimizdeki yerine değinilmiş, ikinci bölümde SUPPL. TURC 388 numaralı mecmua hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde MESTAP tablosuna yer verilmiş mecmuanın tamamı yayımlanan çalışmalarla mukayese edilerek transkribe edilmiş ve şiirler arasındaki farklar dipnotta gösterilmiştir. Metnin sonunda mecmuanın tıpkıbasımına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mecmua, which is derived from the root of arabic word“cem”means what is gathered or compiled. Selected poetry which has the features of anthology gives us information about the literary tendencu of the period especially the personal taste of compiler. The subject of our study is classifying the SUPPL. TURC registered at number 388 on the manuscript section of the Frenc National Library according to the systematic classification project of poetry magazines (MESTAP). In the first part of the study, the definition of mecmua and its place in our literature history are mentioned. In the second part, some information about Turc 388 is given. In the third part, the Mestap table is transcribed in comparison with published works and the differences between the poems are shown ln the footnote. At the end of the text, the facsimile of the mecmua's itself is included.