Kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı bağlamında annelerin ve çocukların yeni medya araçlarını kullanımı ve iletişim düzeylerine etkisi
Use of new media tools and communication levels of mothers and children in the context of use and satisfaction approach
  1. Tez No: 591578
  2. Yazar: ŞEHRİBAN KURNAZOĞLU DUMLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜMHAN GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın amacı, 0-3 yaş grubunda çocuğu olan çalışan ve çalışmayan annelerin yeni medya araçlarını kullanımının anne ve çocuk iletişim düzeylerine etkisi hakkındaki görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 0-3 yaş grubunda çocuğu olan anneler oluşturmaktadır. Bu bağlamda, araştırmanın çalışma grubunu 15 çalışan anne ve 15 çalışmayan anne olmak üzere 30 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi; amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örneklem yoluyla belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, 0-3 yaş grubunda çocuğu olan çalışan ve çalışmayan annelerin yeni medya araçlarını kullanımının anne ve çocuk iletişim düzeylerine etkisi hakkındaki görüşleri ile ilgili verilere, 14 yarı yapılandırılmış açık uçlu sorulardan oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırmada, 0-3 yaş grubunda çocuğu olan çalışan ve çalışmayan annelerin yeni medya araçlarını kullanımının anne ve çocuk iletişim düzeylerine etkisi hakkındaki görüşlerinin ortaya çıkarılması amaçladığından nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim kullanılmıştır. Görüşme sorularından elde edilen verilerin analizinde, içerik analizinden yararlanılmıştır. Bu bağlamda araştırmadan elde edilen bulgular, araştırma soruları ile ilgili olarak farklı kavramsal kategoride değerlendirilerek sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; 0-3 yaş grubu çocuğun hayatında önemli gelişmelerin yaşandığı, ileri ki yetişkin yaşamının temelini oluşturan bir süreç olduğundan, bu dönemde çocuğun televizyona ve internetteki videolara çok fazla maruz kalması gelişim alanlarında sorunlar oluşturabilmektedir. Bunları uzun süre seyretmesi sonucunda, televizyondan veya internetteki videolardan almış olduğu yoğun ve uygun olmayan dil kullanımları, çocuğun dil gelişimine olumsuz etkilerde bulunabilmektedir. Bu bağlamda çalışan ve çalışmayan annelerin büyük çoğunluğunun tedbir aldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the views of working and non-working mothers with children in the 0-3 age group on the impact of the use of New Media tools on maternal and child communication levels. The study group is composed of mothers with children in the age group 0-3. In this context, the study group consists of 30 participants, 15 working mothers and 15 non-working mothers. The sample of the research was determined through a sample of criteria from the intended sampling methods. As a data collection tool, 14 semi-structured open-ended interview forms were used for data on the impact of the use of New Media tools on maternal and child communication levels of working and non-working mothers with children in the 0-3 age group. In this context, case science from qualitative research methods was used as it aims to reveal the views of working and non-working mothers with children in 0-3 age group about the impact of the use of New Media tools on maternal and child communication levels. Content analysis was used to analyze data from Interview Questions. In this context, the findings from the research were evaluated in different conceptual categories in relation to the research questions and the results were interpreted. According to the findings obtained from the research, the child's exposure to television and videos on the internet during this period may cause problems in the development areas, since the 0-3 age group is a process that is the basis of adult life. As a result of watching them for a long time, the intensive and inappropriate use of language taken from television or internet videos can have negative effects on the child's language development. In this context, it was determined that the majority of working and non-working mothers took precautions.