Türkiye'de yaratıcı drama yöntemiyle dil eğitimi konulu lisansüstü araştırmaların eğilimleri
Tendencies of postgraduate researches in the field of language education by creative drama
  1. Tez No: 591579
  2. Yazar: BİLGE ESKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMALETTİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, yaratıcı drama yöntemiyle dil eğitimi alanında 1999-2019 yılları arasında yapılan lisansüstü çalışmaların eğilimlerini belirlemektir. Çalışmada, Türkiye'de dil eğitimi alanında yaratıcı drama yöntemiyle yapılan lisansüstü tezlerin içerik analizi yoluyla, çalışmaların içeriği konusunda dil eğitimi araştırmacılarına bilimsel bilgi sunması, bu alanda yapılacak çalışmalara katkı sağlayacaktır. Çalışma nitel araştırma olarak tasarlanmış, doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Türkiye'de yaratıcı drama yöntemiyle dil eğitimi alanında 1999-2019 yılları arasında yapılan 79 lisansüstü çalışma araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. İncelenen tezlerin ana konu açısından; söz varlığı, konuşma ve yazma ile ilgili konularda yoğunlaştığı saptanmıştır. Tezler en çok Gazi Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Çağ Üniversitelerinde yapılmıştır. Tezlerin yıllara göre dağılımına bakıldığında ise, en çok tezin 2018 yılında yapıldığı tespit edilmiştir. Çoğunlukla nicel yöntemlerin tercih edildiğini, nitel araştırma yöntemine ilginin az olduğunu söylemek mümkündür. Yöntem ve konu açısından özgün, Türkiye'deki dil eğitim yöntemlerine yönelik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research to find out general tendencies in the field of language education by creative drama method in research years, the universities where researches carried out ,research topics, research methods and samples of researches . The importance of this study is that it provides information about the content of previous language education studies by using the content analysis method. The coding list was formed by the researcher after scanning the literature and determination of the research purposes. Then the necessary changes in the coding list were made by examining the theses, in accordance with expert opinions. The research population consists of 79 dissertations in the field of language education by creative drama method in Turkey between 1999-2019. The dissertations mostly focus on the issues vocabulary, speaking,writing. Quantitative research methods and techniques were mostly preferredThe dissertations were written mostly in Gazi University, Atatürk Üniversitesi University and Çağ University . They were mostly produced in 2018. The research results show that the selection of topics of dissertations are repetitive and similiar to each other. It is possible to say that mostly quantitative methods are preferred and the interest for the qualitative research method is insufficent. The studies of language education methods are needed .