Öğretim amaçlı yaratıcı drama yoluyla imgesel dil becerisinin geliştirilmesi
Developing imaginary language skill through creative drama for teaching purpose
  1. Tez No: 51602
  2. Yazar: AHMET ÇEBİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ SAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
İmgesel Dil Gelişim Kararlılığım Belirleme Aracı'ndan elde edilen verilerin“Tek Etmenli Seçkisiz Blok Desenf'yle çözümü sonucunda ulaşılan sayısal gösterge, Öğretim Amaçlı Yaratıcı Drama yöntemiyle öğrenim gören ikinci uygulama katılımcılarmm imgesel dil becerisi gelişim kararlılığıma, anlamlı olduğunu ortaya koymuştur. Yabancılaştırılmış bakış perspektifi edinen üçüncü uygulama katılımcıları, bu perspektifle yoğun imge örgütlenmesi içeren birtakım şiirsel ürünler yazmışlardır. İmge örgütlenmesm&eki söz konusu yoğunluk, adı geçen perspektifin kazanılmasından önceki ürünlerle bu perspektifin edinilmesi sonrasındaki ürünlerin karşılaştırılması sonucu, gözlemlenebilir bir olgu olarak kendini göstermiştir. Dördüncü uygulamada, imgesel dille devinişsel doğaçlamama oluşturduğu bütünsellik, hem birey hem de grup eksenli çalışmalarda çok net bir biçimde gözlemlenebilmiştir. Dördüncü uygulamanın sonunda, katilrmc'ılaraı Öğretim Amaçlı Yaratıcı Drama yoluyla dilsel imge örgütlenmelerim süreMileştirmelerine yönelik bir model plan geliştirilmesi işi tamamlanmıştır. Geliştirilen model plan dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, yürüme, koşma, zıplama türünden eylemleri içeren ısınma devinimlerine; ikinci bölümde, birey eksenli sözsüz devinişsel doğaçlamalara ve kimi şiirsel metinler yazma eylemine; üçüncü bölümde, grup eksenli sözsüz devinişsel doğaçlamalara ve devinimlere bulunan başlıkların esas alınması sonucu şiirsel metinler yazma eylemine; dördüncü bölümde, yazılan şiirsel metinlerin imgesel dil açısından irdelenip eleştirilmesine ve genel tartışmaya yer verilmiştir. Bu model plana, beşinci uygulamanın ilk dersinde, ikili sözsüz devinişsel doğaçlamalar bölümü de eklenmiştir. Beşinci uygulamada, dördüncü uygulamanın sonunda ulaşılan model planın uygulamaya geçirilmesiyle, devinişsel doğaçlamalardan kimi kavramlara ve eldeki kavramlardan da yine devinişsel doğaçlamalar yoluyla dilsel imge örgütlenmelerine gidilmiştir. Yazılan şiirlerde, dilsel imge örgütlenmelerim süreklileştirmeyle birlikte, imgesel dil bağlanımda bir nitelik sıçramasının kendini göstermesine tanık olunmuştur. Beşinci uygulamayla elde edilen bir bulgu da şudur: Devinişsel doğaçlama çalışmasıyla gerçekleştirilen bir etkinlikle, devinişsel doğaçlamaların devre dışı bırakıldığı bir durumun puanlarının aritmetik ortalamaları arasındaki fark, dilsel imge örgütlenmesinde devinişsel doğaçlamanın taşıdığı önemi 200göstermiştir. YARGI İmgesel dilin, yapısını bilmek ve bu yapıyı çözümlemek, kuşkusuz imgesel dilin öğretiminin ve imgesel dil becerisinin geliştirilmesinin çok önemli bir boyutudur. Ancak, bunu, imgesel dilin, öğrenilip imgesel dil becerisinin geliştirilmesinde tek basma yeterli görmek, bizi yanıltıcı birtakım sonuçlara götürebilir. Burada şöyle bir analoji yapılabilir: Bilindiği gibi, kuantum kuramcıları, atom içindeki yolculuklarım, diferansiyel denklemleri kullanıp öyle gerçekleştirirler. Diferansiyel denklemleri kullanmayı bilmeksizin atom içinde yolculuğa çıkılamaz; yalnız, diferansiyel denklemleri bilip kullanmak da, kendi basma, atom içinde yolculuk yapmaya yetmemektedir. Kuantum kuramının kurucularından Max Plancka göre, imgelem yetisi devreye sokulmaksızın parçacıklar düzeyinde bilimsel bulgulara ulaşmak söz konusu olamamaktadır. İmgesel dilin yapışım çözümleme uğraşında dilsel gösterge labirentinin içinde bir bakıma gözü kapalı dolaşmak, benzetme, eğretileme ve düzdeğişmecenin ne olduğunu bilmek, değişmeceleri kuramsal bağlamı içine oturtarak çok iyi kavramak, bir tür diferansiyel denklem bilme ve/veya kavramanın kendisidir. Amaç eğer imgesel dil becerisinin geliştirilmesiyse, her şeyden önce imgelemi işlerliğe kavuşturarak imgesel dik ilişkin üst düzey zihinsel etkinliği devreye sokmak gerekiyor. İletişim tekeUerinin bizi ”imge“ bombardımanına tuttuklan, Noam Chomsky'nin belirlemesiyle, ha bire ”rıza“ ideolojisi üretip bize ”hazar imge'ler sunarak beynimizi dumura uğrattıkları ve beynimizin en ücra köşelerinin bile plastik ambalajlarla kaplı sayısız görüntünün işgali allında bulunduğu şu günümüzde, mıgelemimizi ne tür bir yolla işlerliğe kavuşturabilir, imgesel dilin ön koşulu üst düzey zihinsel etkinliği hangi yöntemle devreye sokabiliriz? Yanıt, çalışmanın bu son satırlarında artık oldukça net: Öğretim Amaçlı Yaratıcı Dramayla. ÖNERİLER İmgesel dilin - insanın gerçek anlamda yeniden insanlaşmasımn bir gereği olarak- bugünün makinalaştınlmış“birey”inin en büyük gereksinimlerinden biri olduğu, gün gibi ortadadır. Bu araştırmayla sınırlı bir çerçeve içinde ortaya konulmuş da olsa, söz konusu dilin öğrenilip gelişrmlmesinin yolu, şimdi daha bir belkginlik göstermektedir. İlgili belirginliğin de çıkış noktası alınmasıyla, zaman yitirilmeksizin Türkiye'de gerçeMeştirilmesi gerekenleri < 201 tOksiekbbbetİİ m M tor HAH, USTOI ISOİmgesel Dil Gelişim Kararlılığım Belirleme Aracı'ndan elde edilen verilerin“Tek Etmenli Seçkisiz Blok Desenf'yle çözümü sonucunda ulaşılan sayısal gösterge, Öğretim Amaçlı Yaratıcı Drama yöntemiyle öğrenim gören ikinci uygulama katılımcılarmm imgesel dil becerisi gelişim kararlılığıma, anlamlı olduğunu ortaya koymuştur. Yabancılaştırılmış bakış perspektifi edinen üçüncü uygulama katılımcıları, bu perspektifle yoğun imge örgütlenmesi içeren birtakım şiirsel ürünler yazmışlardır. İmge örgütlenmesm&eki söz konusu yoğunluk, adı geçen perspektifin kazanılmasından önceki ürünlerle bu perspektifin edinilmesi sonrasındaki ürünlerin karşılaştırılması sonucu, gözlemlenebilir bir olgu olarak kendini göstermiştir. Dördüncü uygulamada, imgesel dille devinişsel doğaçlamama oluşturduğu bütünsellik, hem birey hem de grup eksenli çalışmalarda çok net bir biçimde gözlemlenebilmiştir. Dördüncü uygulamanın sonunda, katilrmc'ılaraı Öğretim Amaçlı Yaratıcı Drama yoluyla dilsel imge örgütlenmelerim süreMileştirmelerine yönelik bir model plan geliştirilmesi işi tamamlanmıştır. Geliştirilen model plan dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, yürüme, koşma, zıplama türünden eylemleri içeren ısınma devinimlerine; ikinci bölümde, birey eksenli sözsüz devinişsel doğaçlamalara ve kimi şiirsel metinler yazma eylemine; üçüncü bölümde, grup eksenli sözsüz devinişsel doğaçlamalara ve devinimlere bulunan başlıkların esas alınması sonucu şiirsel metinler yazma eylemine; dördüncü bölümde, yazılan şiirsel metinlerin imgesel dil açısından irdelenip eleştirilmesine ve genel tartışmaya yer verilmiştir. Bu model plana, beşinci uygulamanın ilk dersinde, ikili sözsüz devinişsel doğaçlamalar bölümü de eklenmiştir. Beşinci uygulamada, dördüncü uygulamanın sonunda ulaşılan model planın uygulamaya geçirilmesiyle, devinişsel doğaçlamalardan kimi kavramlara ve eldeki kavramlardan da yine devinişsel doğaçlamalar yoluyla dilsel imge örgütlenmelerine gidilmiştir. Yazılan şiirlerde, dilsel imge örgütlenmelerim süreklileştirmeyle birlikte, imgesel dil bağlanımda bir nitelik sıçramasının kendini göstermesine tanık olunmuştur. Beşinci uygulamayla elde edilen bir bulgu da şudur: Devinişsel doğaçlama çalışmasıyla gerçekleştirilen bir etkinlikle, devinişsel doğaçlamaların devre dışı bırakıldığı bir durumun puanlarının aritmetik ortalamaları arasındaki fark, dilsel imge örgütlenmesinde devinişsel doğaçlamanın taşıdığı önemi 200göstermiştir. YARGI İmgesel dilin, yapısını bilmek ve bu yapıyı çözümlemek, kuşkusuz imgesel dilin öğretiminin ve imgesel dil becerisinin geliştirilmesinin çok önemli bir boyutudur. Ancak, bunu, imgesel dilin, öğrenilip imgesel dil becerisinin geliştirilmesinde tek basma yeterli görmek, bizi yanıltıcı birtakım sonuçlara götürebilir. Burada şöyle bir analoji yapılabilir: Bilindiği gibi, kuantum kuramcıları, atom içindeki yolculuklarım, diferansiyel denklemleri kullanıp öyle gerçekleştirirler. Diferansiyel denklemleri kullanmayı bilmeksizin atom içinde yolculuğa çıkılamaz; yalnız, diferansiyel denklemleri bilip kullanmak da, kendi basma, atom içinde yolculuk yapmaya yetmemektedir. Kuantum kuramının kurucularından Max Plancka göre, imgelem yetisi devreye sokulmaksızın parçacıklar düzeyinde bilimsel bulgulara ulaşmak söz konusu olamamaktadır. İmgesel dilin yapışım çözümleme uğraşında dilsel gösterge labirentinin içinde bir bakıma gözü kapalı dolaşmak, benzetme, eğretileme ve düzdeğişmecenin ne olduğunu bilmek, değişmeceleri kuramsal bağlamı içine oturtarak çok iyi kavramak, bir tür diferansiyel denklem bilme ve/veya kavramanın kendisidir. Amaç eğer imgesel dil becerisinin geliştirilmesiyse, her şeyden önce imgelemi işlerliğe kavuşturarak imgesel dik ilişkin üst düzey zihinsel etkinliği devreye sokmak gerekiyor. İletişim tekeUerinin bizi ”imge“ bombardımanına tuttuklan, Noam Chomsky'nin belirlemesiyle, ha bire ”rıza“ ideolojisi üretip bize ”hazar imge'ler sunarak beynimizi dumura uğrattıkları ve beynimizin en ücra köşelerinin bile plastik ambalajlarla kaplı sayısız görüntünün işgali allında bulunduğu şu günümüzde, mıgelemimizi ne tür bir yolla işlerliğe kavuşturabilir, imgesel dilin ön koşulu üst düzey zihinsel etkinliği hangi yöntemle devreye sokabiliriz? Yanıt, çalışmanın bu son satırlarında artık oldukça net: Öğretim Amaçlı Yaratıcı Dramayla. ÖNERİLER İmgesel dilin - insanın gerçek anlamda yeniden insanlaşmasımn bir gereği olarak- bugünün makinalaştınlmış“birey”inin en büyük gereksinimlerinden biri olduğu, gün gibi ortadadır. Bu araştırmayla sınırlı bir çerçeve içinde ortaya konulmuş da olsa, söz konusu dilin öğrenilip gelişrmlmesinin yolu, şimdi daha bir belkginlik göstermektedir. İlgili belirginliğin de çıkış noktası alınmasıyla, zaman yitirilmeksizin Türkiye'de gerçeMeştirilmesi gerekenleri < 201 tOksiekbbbetİİ m M tor HAH, USTOI ISOİmgesel Dil Gelişim Kararlılığım Belirleme Aracı'ndan elde edilen verilerin“Tek Etmenli Seçkisiz Blok Desenf'yle çözümü sonucunda ulaşılan sayısal gösterge, Öğretim Amaçlı Yaratıcı Drama yöntemiyle öğrenim gören ikinci uygulama katılımcılarmm imgesel dil becerisi gelişim kararlılığıma, anlamlı olduğunu ortaya koymuştur. Yabancılaştırılmış bakış perspektifi edinen üçüncü uygulama katılımcıları, bu perspektifle yoğun imge örgütlenmesi içeren birtakım şiirsel ürünler yazmışlardır. İmge örgütlenmesm&eki söz konusu yoğunluk, adı geçen perspektifin kazanılmasından önceki ürünlerle bu perspektifin edinilmesi sonrasındaki ürünlerin karşılaştırılması sonucu, gözlemlenebilir bir olgu olarak kendini göstermiştir. Dördüncü uygulamada, imgesel dille devinişsel doğaçlamama oluşturduğu bütünsellik, hem birey hem de grup eksenli çalışmalarda çok net bir biçimde gözlemlenebilmiştir. Dördüncü uygulamanın sonunda, katilrmc'ılaraı Öğretim Amaçlı Yaratıcı Drama yoluyla dilsel imge örgütlenmelerim süreMileştirmelerine yönelik bir model plan geliştirilmesi işi tamamlanmıştır. Geliştirilen model plan dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, yürüme, koşma, zıplama türünden eylemleri içeren ısınma devinimlerine; ikinci bölümde, birey eksenli sözsüz devinişsel doğaçlamalara ve kimi şiirsel metinler yazma eylemine; üçüncü bölümde, grup eksenli sözsüz devinişsel doğaçlamalara ve devinimlere bulunan başlıkların esas alınması sonucu şiirsel metinler yazma eylemine; dördüncü bölümde, yazılan şiirsel metinlerin imgesel dil açısından irdelenip eleştirilmesine ve genel tartışmaya yer verilmiştir. Bu model plana, beşinci uygulamanın ilk dersinde, ikili sözsüz devinişsel doğaçlamalar bölümü de eklenmiştir. Beşinci uygulamada, dördüncü uygulamanın sonunda ulaşılan model planın uygulamaya geçirilmesiyle, devinişsel doğaçlamalardan kimi kavramlara ve eldeki kavramlardan da yine devinişsel doğaçlamalar yoluyla dilsel imge örgütlenmelerine gidilmiştir. Yazılan şiirlerde, dilsel imge örgütlenmelerim süreklileştirmeyle birlikte, imgesel dil bağlanımda bir nitelik sıçramasının kendini göstermesine tanık olunmuştur. Beşinci uygulamayla elde edilen bir bulgu da şudur: Devinişsel doğaçlama çalışmasıyla gerçekleştirilen bir etkinlikle, devinişsel doğaçlamaların devre dışı bırakıldığı bir durumun puanlarının aritmetik ortalamaları arasındaki fark, dilsel imge örgütlenmesinde devinişsel doğaçlamanın taşıdığı önemi 200göstermiştir. YARGI İmgesel dilin, yapısını bilmek ve bu yapıyı çözümlemek, kuşkusuz imgesel dilin öğretiminin ve imgesel dil becerisinin geliştirilmesinin çok önemli bir boyutudur. Ancak, bunu, imgesel dilin, öğrenilip imgesel dil becerisinin geliştirilmesinde tek basma yeterli görmek, bizi yanıltıcı birtakım sonuçlara götürebilir. Burada şöyle bir analoji yapılabilir: Bilindiği gibi, kuantum kuramcıları, atom içindeki yolculuklarım, diferansiyel denklemleri kullanıp öyle gerçekleştirirler. Diferansiyel denklemleri kullanmayı bilmeksizin atom içinde yolculuğa çıkılamaz; yalnız, diferansiyel denklemleri bilip kullanmak da, kendi basma, atom içinde yolculuk yapmaya yetmemektedir. Kuantum kuramının kurucularından Max Plancka göre, imgelem yetisi devreye sokulmaksızın parçacıklar düzeyinde bilimsel bulgulara ulaşmak söz konusu olamamaktadır. İmgesel dilin yapışım çözümleme uğraşında dilsel gösterge labirentinin içinde bir bakıma gözü kapalı dolaşmak, benzetme, eğretileme ve düzdeğişmecenin ne olduğunu bilmek, değişmeceleri kuramsal bağlamı içine oturtarak çok iyi kavramak, bir tür diferansiyel denklem bilme ve/veya kavramanın kendisidir. Amaç eğer imgesel dil becerisinin geliştirilmesiyse, her şeyden önce imgelemi işlerliğe kavuşturarak imgesel dik ilişkin üst düzey zihinsel etkinliği devreye sokmak gerekiyor. İletişim tekeUerinin bizi ”imge“ bombardımanına tuttuklan, Noam Chomsky'nin belirlemesiyle, ha bire ”rıza“ ideolojisi üretip bize ”hazar imge'ler sunarak beynimizi dumura uğrattıkları ve beynimizin en ücra köşelerinin bile plastik ambalajlarla kaplı sayısız görüntünün işgali allında bulunduğu şu günümüzde, mıgelemimizi ne tür bir yolla işlerliğe kavuşturabilir, imgesel dilin ön koşulu üst düzey zihinsel etkinliği hangi yöntemle devreye sokabiliriz? Yanıt, çalışmanın bu son satırlarında artık oldukça net: Öğretim Amaçlı Yaratıcı Dramayla. ÖNERİLER İmgesel dilin - insanın gerçek anlamda yeniden insanlaşmasımn bir gereği olarak- bugünün makinalaştınlmış“birey”inin en büyük gereksinimlerinden biri olduğu, gün gibi ortadadır. Bu araştırmayla sınırlı bir çerçeve içinde ortaya konulmuş da olsa, söz konusu dilin öğrenilip gelişrmlmesinin yolu, şimdi daha bir belkginlik göstermektedir. İlgili belirginliğin de çıkış noktası alınmasıyla, zaman yitirilmeksizin Türkiye'de gerçeMeştirilmesi gerekenleri < 201 tOksiekbbbetİİ m M tor HAH, USTOI ISO
Özet (Çeviri)
EK IX Abstract In this study, the Creative Drama for Teaching Purpose (CDTP) method has been shown to improve imaginary language skill. The theoretical foundations are laid out and are in agreement with the results of the 'experiments' in which a body of students are included. The hypothesises below were under investigation: Hypothesis 1: (a) The CDTP method, which was defined theoretically, can be achieved in practise, also, (b) Those participating in drama would respond positively regarding imaginary language skill. Hypothesis 2: (a) By the CDTP method more can be achieved regarding development of imaginary language skill then by conventional methods, (b) By application of the CDTP method steadily a stable development of imaginary language skill can be observed. Hypothesis 3: (a) The CDTP would supply participants with a distanciated point of view regarding imaginary language skill, (b) By this distanciated point of view, the CDTP participants, would produce poetical writings. Hypothesis 4: (a) The totality of poetical writings of the CDTP participants and psychomotor improvisations of theirs, can be observed, (b) A model plan can be developed regarding production of poetical totalities by the CDTP participants via making organization of self images continuous. Hypothesis 5: (a) By the model plan above, participants would reach from psychomotor improvisations to some concepts and furhermore from those concepts to poems via psychomotor improvisations again, (b) If participant, has been given a concept directly, he/she would be less successful then if he/she has been introduced to the concept via psychomotor improvisations in imaginary language. The thesis that the CDTP method would develop the imaginary language skill has been proven through testing the above five hypothesises with 'experiments'. 216