Foreign trade between Turkey and china: A survey of how Turkish firms do business in China
Türkiye-Çin arasındaki dış ticaret: Türk firmalarının Çin'de nasıl iş yaptıklarına ilişkin bir araştırma
  1. Tez No: 591591
  2. Yazar: MERVE İLEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA KIRKULAK ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Globalleşen dünyada, ülkelerin birbirleriyle ilişki kurmada kullandığı en önemli araçlardan birisi ticarettir. Bu açıdan bakıldığında Türkiye'nin dünyadaki yerini anlamak açısından ticari ilişkilerinin detaylı incelenmesi önem arz etmektedir. Ekonomik ilişkiler özelinde ülkemizin dünya için önemli ekonomilere sahip ülkeler ile olan ticaret dinamiklerinin detaylı incelenmesi için yapılan çalışmalar, ülkemizin gelişmesi adına büyük katkılar sunmaktadır. Bu nedenle, Türkiye'nin ticari ilişkilerinin detaylı incelendiği birçok akademik çalışma yapılmaktadır. Çalışma kapsamında, Çin ve Türkiye arasındaki ticari ilişkiler incelenecektir. Bu doğrultuda, ilk olarak Çin Halk Cumhuriyeti'nin ekonomik gelişim aşamaları tarihsel açıdan detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümde Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan günümüze geçen sürede kullandığı ekonomik modeller üzerinden ekonomik gelişimi incelenmiştir. Ekonomik gelişmelerin daha anlaşılır olması amacıyla, incelenen ekonomik modellerin tercih edilmesine zemin hazırlayan siyasal süreçler de ilk bölümde detaylandırılmıştır. Çin Halk Cumhuriyeti'nin ekonomik yapısının detaylı incelenmesinin ardından Çin ekonomisi ticari ilişkiler açısından değerlendirilmiştir. Bu amaçla, ilk olarak Çin Halk Cumhuriyeti'nin ticaret yapısı ve ticari faaliyetlerinin dünya ticaretindeki konumu incelenmiştir. Ayrıca ülkenin dış ticaret dinamiklerini anlamak için ithalat ve ihracat tercihleri de analiz edilmiş ve dünyadaki ekonomik topluluklarla olan ilişkileri detaylandırılmıştır. Çin ekonomisinin analizinin ardından benzer şekilde Türkiye'nin ekonomik yapısı da detaylı bir biçimde analiz edilmiştir. Bu detaylı incelemelerden elde edilen bilgilerle, bir sonraki adımda incelenen Türkiye ve Çin'in ticari ilişkilerinin daha anlaşılır olması hedeflenmiştir. Son bölümde ise Çin'de bulunan Türk firmaları ile yapılan anketlerden elde edilen veriler kullanılarak istatistiksel analizler yapılmıştır. Bu anketlerde katılımcı firmaların yapısal özellikleri, ticari faaliyetlerinde Çin'i tercih etme nedenleri, Çin ile yaptıkları ticaret sonucunda edindikleri bilgiler sorgulanmıştır. Bu çalışma sonucunda elde edilen bilgiler, Çin ile ticaret yapan Türk firmalarının ticari ilişkilerinin geliştirilmesine ışık tutacak olmasının yanı sıra, Çin ile ticaret yapmak isteyen Türk firmaları için kaynak olma özelliği taşımaktadır. Akademik olarak ise, bu çalışma, ülkemizin gelişmesinde ekonomik anlamda dış ticaret açısından dünyadaki yerinin sağlamlaştırılması adına atılan adımlardan birisidir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, trade is one of the most important tools that countries use to build relationships with each other. From this point of view, it is important to examine the commercial relations in detail in order to understand the position of Turkey in the world. The studies, conducted in order to examine the trade dynamics of the countries with important economies in the world in terms of economic relations, and the studies conducted for the purpose of development of Turkey, make great contributions. For this reason, there are many academic studies in which Turkish commercial relations are examined in detail. In the study, it will examine trade relations between China and Turkey. In this respect, the economic development stages of the People's Republic of China were discussed in detail. In the first part of the study, the economic development of the People's Republic of China through the economic models it has been using since its foundation has been examined. In order to make the economic developments more comprehensible, the political processes that prepared the basis for the preference of the economic models examined are also detailed in the first chapter. After a detailed examination of the economic structure of the People's Republic of China, the Chinese economy was evaluated in terms of trade relations. For this purpose, the position of the business structure and commercial activities of the People's Republic of China in world trade has been examined. In addition, in order to understand the foreign trade dynamics of the country, import and export preferences were also analyzed and their relations with the economic communities in the world were elaborated. Turkey's economic structure in a similar manner after the analysis of the Chinese economy has also been analyzed in detail. The commercial relation between Turkey and China is intended to be clearer with the information obtained as a result of detailed reviews. In the last section, statistical analyzes were made by using the data obtained from surveys conducted with Turkish firms in China. These surveys reveal the experience of Turkish firms in trading with Chinese companies. The information gathered from this study will not only shed light on the development of the commercial relations of Turkish firms engaged in trade with China, but also will be a source for Turkish companies wishing to trade with China. Academically, the study provides detailed information in order to strengthen Turkish economic position in the world.