Adana il merkezindeki Türkçe öğretmenlerinin drama teknikleri üzerine görüşleri
The views of Turkish teachers in Adana province center on 'Drama techniques'
- Tez No: 591626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TUĞRUL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkçe öğretmenlerinin drama teknikleri hakkında görüşlerinin belirlenmesi ve drama içerisinde yer alan teknikleri ne düzeyde bildikleri ve kullandıklarının tespit edilmesidir. Bu araştırma nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yönteme örnektir. Araştırmanın örneklemi 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Adana'nın Çukurova, Seyhan ve Yüreğir ilçelerindeki ortaokullarda görev yapan ve araştırmaya katılmayı kabul eden yüz altmış altı Türkçe öğretmeninden oluşmaktadır Çalışmada veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde yüzde ve frekans analizi, nitel verilerde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin anlatı, doğaçlama, pandomim, zihinde canlandırma tekniklerini iyi düzeyde bildikleri; sıcak sandalye, süreçsel drama ve donuk imgeler gibi teknikler hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin büyük çoğunlunun anlatı tekniği haricindeki drama tekniklerini az kullandıkları veya hiç kullanmadıkları belirlenmiştir. Öğretmenler, bu teknikleri kullanırken gerek kendilerinin gerekse de öğrencilerin drama konusunda çok fazla bilgi eksiği olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca bu teknikleri kullanamama nedenleri arasında sınıfların çok kalabalık olması, mekânın yetersizliği öne çıkmaktadır. Türkçe öğretmenlerinin drama tekniklerini niçin kullandıklarına dair açık uçlu sorulara verdikleri yanıtlar neticesinde drama tekniklerinin öğrencilere öz güven aşıladığı, kendini ifade etme becerisini kazandırdığı, öğrencinin yaratıcılık ve hayal gücünü geliştirdiği ve dersin kolay anlaşılmasına yardımcı olduğu gibi yanıtlar öne çıkmaktadır. Öğretmen görüşleri doğrultusunda, drama tekniklerinin yaygınlaşması için uygulamalı eğitimlerin verilmesi, Türkçe ders saatinin artırılması, bağımsız bir drama dersinin olması, okullardaki fiziki yapının iyileştirilmesi gibi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the views of Turkish language teachers about drama techniques and to reveal the level of knowledge and use of the techniques in drama. Research is an example of a mixed method in which qualitative and quantitative research methods are used together. The sample of this research one hundred and sixty-six Turkish language teachers working in secondary schools in Çukurova, Seyhan and Yüreğir districts of Adana during the 2017-2018 academic year. In the study; the questionnaire form created by the researcher was used. Percentage and frequency analysis were used for the quantitative data and content analysis was used for the qualitative data. As a result of the research, it was concluded that the teachers had a good knowledge of narrative, improvisation, pantomime and mind animation techniques; It was concluded that they did not know much about techniques such as hot seating, process drama and dull images. It was concluded that most of the teachers used drama techniques other than narrative technique or did not use it at all. The teachers stated that both themselves and the students lacked much information about drama when using drama techniques. In addition, the reasons for not being able to use these techniques are that the classes are very crowded and the inadequacy of the space in the class. As a result of the answers of Turkish language teachers to open-ended questions about the positive aspects of drama methods, drama techniques instill confidence in students, gain students the abilities of expressing themselves give them, develop students' creativity and imagination and help to understand the class easily. According to the opinions of the Teachers, it was indicated that to give pratical training to enhance drama tecniques, to increase the number of Turkish classes to have a drama lesson externally and to improve physical structure of the schools.