The analysis of global values in elt coursebooks published by the ministry of national education for 2018-2019 academic years
Türk Milli Eğitim Bakanlığı'nca yayınlanan 2018-2019 eğitim öğretim yılı İngilizce ders kitaplarındaki küresel değerlerin analizi
  1. Tez No: 591627
  2. Yazar: EDA NUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİM GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Her gün yüzleştiğimiz küresel problemler yüzünden, eğitimciler her dersin toplumda bir değişim sağlaması gerektiğine katılmaktadırlar. Eğitimdeki bu ihtiyaç alana Sosyal Sorumluluk Öğretimi ve Eleştirel Pedagojinin gelmesini sağlamıştır ve Milli Eğitim Bakanlığı ilk kez 2018'de İngilizce dersi öğretim programlarına değerler eğitimi eklemiştir. Dil öğretimi bunun gibi eğilimler için uygundur çünkü içerikle bütünleşmiş dil öğretimi sayesinde konu seçiminde esnektir. Eleştirel Pedagoji ve Sosyal Sorumluluk Öğretimine dayanarak, bu çalışma 2018-2019 akademik yılları için Milli Eğitim Bakanlığı'nca basınlar sekiz İngilizce ders kitabı içerisindeki küresel değerleri incelemeyi amaçlamıştır. Ders kitapları açıklayıcı içerik analizi yardımıyla incelenmiş ve küresel değerler eğitiminin önceden belirlenmiş yönleri üzerinde tümdengelim yönetimine uygun içerik analizi yapılmıştır. İnceleme altına alınan değerler; Önyargı Karşıtı Eğitim, Çevre Eğitimi ve Barış Eğitimidir. Bu değerleri ilgilendiren öğeler her bir ders kitabında bulunup incelenmiştir. Bulgular ders kitaplarının öğrencilere küresel değerler hedef alan becerileri kazandırma konusunda yetersiz kaldığını göstermiştir çünkü ders kitapları bölümden bölümü eşitsizlik, dengesizlik ve yetersizlik göstermişlerdir, bu bulgu ders kitapların değerlendirilme ihtiyacını ortaya koymaktadır. Ancak, geçmiş çalışmalara bakıldığında bulguların aynı zamanda olumlu anlamda gelişmekte olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the global problems what we face every day, educators agree that every lesson should end up with a change touching on the society. Such a need in education has helped the arrival of Critical Pedagogy and Socially Responsible Teaching to the field and the Ministry of National Education added values education to the curriculum of English lessons for the first time in 2018. Language teaching is suitable in adopting these trends as content-integrated language teaching provides the field flexibility in the selection of topics. Based on Critical Pedagogy and Socially Responsible Teaching, this present study aimed to analyze global values in ELT coursebooks published by the Ministry of National Education for 2018-2019 academic years. Eight ELT coursebooks have been analyzed with the help of descriptive content analysis and deductive analysis of content has been conducted on pre-determined aspects of global values education. The values that have taken under investigations were Anti-bias Education, Environmental Education and Peace Education. Elements regarding these aspects have been collected from each coursebook and the findings suggest that the coursebooks are not effective enough for empowering learners with skills related to global values since inequalities, imbalances and insufficiencies have been observed within the coursebooks from part to part, which calls for evaluation of coursebooks. However, findings have been found to be promising when compared to studies in relevant literature.