Middle school students' perceptions of language learning strategies
Ortaokul öğrencilerinin dil öğrenme stratejilerine yönelik algıları
- Tez No: 591649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüz dünyasında İngilizce öğreniminin gerekliliğine binaen ülkemizde İngilizce öğrenme ve öğretme sürecine katkısı bulunabilecek etkenlerden biri olan dil öğrenme stratejileri bu çalışmanın konusu olmuştur. Bu araştırma ortaokul öğrencilerinin dil öğrenme stratejileri üzerine algılarını incelemektedir. Bu bağlamda, Oxford (1990) tarafından geliştirilen, Cesur ve Fer (2007) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Dil Öğrenme Stratejileri Envanteri, Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde 4 farklı okulda 260 öğrenciye uygulanmıştır. Bu çalışmanın konusunu oluşturan araştırma soruları aşağıda belirtilen şekildedir. 1) Ortaokul öğrencileri tarafından uygulanan dil öğrenme stratejileri nelerdir? 2) Ortaokul öğrencileri tarafından en çok uygulanan dil öğrenme stratejileri nelerdir? 3) Dil öğrenme stratejileri kullanımı cinsiyete göre çeşitlilik gösterir mi? 4) Dil öğrenme stratejilerinin kullanımı öğrencilerin sınav notlarına göre çeşitlilik gösterir mi? 5) Daha yüksek notları olan öğrenciler daha düşük olanlara göre öğrenme stratejilerini daha çok kullandıklarını düşünüyor mu? 6) Dil öğrenme stratejilerinin kullanımı ortaokul öğrencilerinin sınıflarına göre çeşitlilik gösterir mi? Dil öğrenme stratejileri 6 kategoriye sahiptir ve kategoriler Bellek, Bilişsel, Telafi, Üst Biliş, Duyuşsal ve Sosyal Stratejileri içermektedir. Elde edilen veriler SPSS programında, araştırma soruları ışığında analiz edilmiş ve her bir kategorinin ortalamaları hesaplanıp iki grubun ortalamaları arasında istatiksel olarak fark olup olmadığını anlamak için T-test, ikiden fazla bağımsız grubun ortalamaları arasında istatistiksel olarak fark olup olmadığını anlamak içinse One-way ANOVA analizleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Üst Biliş stratejiler 3.29 ortalama ile ortaokul öğrencileri tarafından en çok kullanılan stratejiler olup onu çok küçük bir farkla Bellek Stratejileri takip etmiştir. Öte yandan, 2.94 ortalama ile Sosyal Stratejiler en az kullanılan stratejiler olmuştur. Dil öğrenme stratejilerinin cinsiyete göre çeşitlilik gösterip göstermediğine bakıldığında, sonuçlar göstermiştir ki kızlar erkek öğrencilere göre Bellek, Bilişsel, Üst Biliş, Duyuşsal ve Sosyal Stratejileri daha çok kullanmıştır fakat Telafi Stratejilerinin kullanımında herhangi bir fark gözlemlenmemiştir. Dil öğrenme stratejilerinin, ortaokul öğrencilerinin notlarına göre çeşitlilik gösterip göstermediğine gelince, Milli Eğitim Bakanlığı'nın not sistemi referans alınmıştır ve buna göre 1.ve2.dönem İngilizce dersi not ortalamaları 0-44 arası olanlara daha az başarılı, 45-69 arası alanlar orta, 70-100 arası alanlar ise daha başarılı olarak sınıflandırılmıştır. Daha başarılı olarak sınıflandırılan grup Bellek, Bilişsel, Üst Biliş stratejilerini daha çok kullanmışlardır. Telafi, Duyuşsal ve Sosyal Stratejilerin kullanımlarında gruplar arası ortalamalarda istatistiksel olarak önemli bir fark gözlemlenmemiştir. Kısacası, 260 öğrenciden 151'i daha başarılı olarak sınıflandırılmış ve bu grup özellikle Bellek, Bilişsel ve Üst biliş Stratejilerini daha çok kullandıklarını belirtmişlerdir. Öte yandan Telafi, Duyuşsal ve Sosyal Strateji kullanımında belirgin bir fark gözlemlenmemiştir. Son olarak dil öğrenme stratejilerinin öğrencilerin sınıflarına göre çeşitlilik gösterip göstermediğine bakıldığında, 5.sınıfların Bellek, Bilişsel, Telafi, Duyuşsal ve Sosyal Stratejileri diğer 6,7 ve 8.sınıflardan daha çok kullandığı gözlemlenmiştir. Üst biliş stratejilerinin ise 8.sınıflar tarafından daha çok kullanıldığı, 6 ve 7.sınıfların ise belirgin bir strateji kategorisi kullanmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Language learning strategies have become the subject of this thesis by virtue of the necessity of learning English in today's world. This study investigates the middle school students' perceptions of language learning strategies. For this reason, Strategy Inventory for Language Learning (SILL), designed by Oxford (1990) and developed for non-native English speakers by Cesur and Fer (2007), was administered to 260 students from 4 different schools in Şanlıurfa/Viranşehir. This study attempts to figure out the effect of language learning strategies on middle school students' English achievement in the light of research questions as follows. 1) What are the language learning strategies (LLS) employed by middle school students? 2) Which LLS are mostly used by middle school students? 3) Does the use of LLS vary according to gender? 4) Does the use of LLS vary according to middle school students' grades? 5) Do the students with higher scores think that they use more LLS than those with lower scores? 6) Does the use of LLS vary according to students'class levels? In order to understand the effects of variables and to what extent they effect language learning strategy use, it would be vital to give details about the process of the research. To express more precisely, SILL has 6 categories named as Memory Strategies, Cognitive Strategies, Compensation Strategies, Metacognitive Strategies, Affective Strategies and Social Strategies. While analyzing the data, SPSS was used to make basic calculations on a basis of research questions. In addition, T-test was applied to understand whether means of two groups differ from each other and One- way ANOVA was applied to investigate whether means of more than two groups statistically differed from each other. The results pointed out that metacognitive strategies were the most employed strategies by the students with a mean of 3.29 followed by the memory strategies with a slight difference. On the other hand, social strategies were the least used strategies with a mean score of 2.94. As for the language learning strategy use regarding gender, females employed more LLS than males did. In other words, in the use of memory, cognitive, metacognitive, affective and social strategies, females were better at employing them, however, in the use of compensation strategies, no statistically significant difference was observed. Another issue here to be discussed is whether students' language learning strategy use differed according to their exam grades which are based on marking procedure indicated by Primary School's Regulation of Ministry of Education. According to this regulation, the students whose averages of 1st and 2nd term English grades were between 0-44 were categorized as“ less successful”,45-69 categorized as“average”and 70-100 categorized as“more successful”. The results revealed that the students categorized as more successful employed more memory, cognitive and metacognitive strategies than other students whereas in the use ofcompensation, affective and social strategies, no statistically significant difference was observed between groups. To sum up, out of 260 students,151 students were categorized as more successful and they preferred using more memory, cognitive and metacognitive strategies. However, in the use of compensation, affective and social strategies, no significant difference was observed. Lastly, when it was examined whether language learning strategy use varied according to students'class levels,5th year students were observed to employ memory, cognitive, compensation, affective and social strategies more than 6th, 7th and 8th year students while 8th year students were indicated to employ more metacognitive strategies than other grades. On the other hand, 6th and 7th year students were not observed to employ any specific strategy category more than others.