The challenges of secondary school english teachers in online education during Covid-19 period: The experiences of teachers in state and private schools
Covıd-19 dönemi çevrim içi eğitimde ortaokul İngilizce öğretmenlerinin yaşadığı zorluklar: Devlet okulları ve özel okullardaki öğretmenlerin deneyimleri
  1. Tez No: 829577
  2. Yazar: ECEMNAZ CANBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLSEV PAKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
2020'nin başlarında başlayan COVID-19 pandemisi, dünya genelinde geleneksel eğitimden çevrimiçi öğretime hızlı ve büyük oranda hazırlıksız bir geçişe neden oldu. Bu çalışma, bu geçişin Türkiye'deki hem devlet hem de özel eğitim sektöründeki ortaokul İngilizce öğretmenleri üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Öğretmenlerin karşılaştığı zorlukları, hazırlık seviyelerini, yaşadıkları psikolojik zorlukları ve yeni öğretim biçimine uyum sağlamak için kullandıkları stratejileri değerlendirir. Bu çalışma, katılımcıların deneyimlerini ve algılarını belirlemek için 30 maddelik bir anketten toplanan nicel verilerle başlayarak sıralı açıklayıcı bir model kullanmaktadır. Nicel verilerin ardından ayrıntılı nitel görüşmeler yapılmaktadır. Çalışma, öğretmenlerin beklenmedik zorluklar karşısındaki direncini, sürekli eğitimi sağlamak için kullandıkları yenilikçi yaklaşımları ve kurumsal desteğin gerekliliğini vurgulamaktadır. Pandeminin şu anki bağlamında ve benzer krizlerin potansiyel gelecekteki örneklerinde uzaktan öğretim uygulamalarını iyileştirmek ve politikaları şekillendirmek için faydalı bilgiler sağlar.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic that started in early 2020 triggered a swift and largely unprepared shift from conventional to online instruction, globally. This study investigates the impact of this transition on middle school English language teachers in Turkey, within both public and private education sectors. It assesses the challenges teachers faced, their readiness levels, the psychological difficulties they experienced, and the strategies they employed to adapt to the new teaching modality. The study utilizes a sequential explanatory method, commencing with quantitative data gathered from a 30-item questionnaire to outline participants' experiences and perceptions, followed by in-depth qualitative interviews. The study highlights the resilience of teachers in the face of unforeseen difficulties, their innovative approaches to ensuring continued education, and the need for institutional support. It provides insights that could be instrumental in improving remote teaching practices and shaping policies in the current context of the pandemic and potential future instances of similar crises.