Endüstriyel pazarlarda alıcı-tedarikçi ilişki değerinde belirleyici olan faktörlerin incelenmesi
Investigating determining factors buyer-supplier relationship value in industrial markets
  1. Tez No: 591654
  2. Yazar: BEKİR USLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, alıcı-tedarikçi ilişkilerinde önemli olan rasyonel ve duygusal faktörleri, özellikle alıcı bakış açısından önem derecesini, tatmin, bağlılık ve uzun dönemli ilişki yönelimi gibi davranışların ya da eğilimlerin gelişimindeki rolünü incelemektir. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yaklaşımı esas alınarak, İstanbul ilinden kolayda örnekleme yöntemine göre toplam 530 kişiden bir anket aracılığıyla veri toplanmıştır. Toplanan veriler, betimsel istatistikler, faktör analizi, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson Korelasyon analizinden ve Standart Çoklu Regresyon analizinden yararlanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, alıcı – satıcı arasındaki ilişki değerine yönelik katılımcıların olumlu algılara sahip olduklarını ortaya koymuştur. Ayrıca ilişki değerinin alt boyutları ile tatmin duygusu, bağlılık duygusu ve ilişki eğilimi arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. İlişki değeri alt boyutlarından sosyal bağların, marka portföyü ve itibarının, güvenin, iletişim uygunluğu ve kapasitesinin, yenilikçilik-adaptasyon ve esnekliğin tatmin düzeyinde; iletişim uygunluğu ve kapasitesinin, marka portföyü ve itibarının, tedarikçi geçmişi ve şöhretinin ve yapısal bağların bağlılık düzeyinde; marka portföyü ve itibarının, güvenin ve tedarikçi geçmişi ve şöhretinin ise ilişki eğilimi düzeyinde belirleyici olduğu da belirlenmiştir. Son olarak ilişki değerinin alt boyutlarından bazılarının demografik özelliklerden cinsiyet, yaş, eğitim durumu, aylık gelir, statü ve sektördeki çalışma süresine göre ve işletme özelliklerinden işletmenin faaliyet süresine, işletmede çalışan kişi sayısına, işletmenin yıllık cirosuna, işletmenin en fazla çalıştığı tedarikçi ile çalışma süresine ve işletmenin en fazla çalıştığı tedarikçi ile aylık görüşme süresine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçların uygulamacılara önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the rational and emotional factors that are important in buyer-supplier relationships, especially the importance of the buyer's point of view, and the role of these factors in the development of behaviors or trends such as satisfaction, commitment and long-term relationship orientation. For this purpose, based on the quantitative research approach, data were collected from a total of 530 people by using convenience sampling method from Istanbul. Data were analyzed using descriptive statistics, factor analysis, independent sample t-test, one-way analysis of variance, Pearson Correlation analysis and Standard Multiple Regression analysis. The findings showed that the participants had positive perceptions about the value of the relationship between buyer and seller. In addition, it was found that there were statistically significant positive relationships between the subscales of the relationship value and the sense of satisfaction, loyalty and relationship tendency. It was also determined that social ties, brand portfolio and reputation, trust, communication suitability and capacity, innovation-adaptation and flexibility are the determinants of satisfaction level; communication suitability and capacity, brand portfolio and reputation, supplier history and reputation and structural bonds are the determinants of the loyalty level; and brand portfolio and reputation, trust and supplier history and reputation are decisive in the relationship tendency level. Finally, some of the sub-dimensions of the relationship value differ from demographic characteristics by gender, age, educational background, monthly income, status and working time in the sector; and business characteristics of the enterprise according to the business activity period, the number of people working in the business, annual turnover of the business, working time with the supplier with which the company works most and monthly interview time with the supplier with which the company works most. The results obtained from this study are thought to make significant contributions to the practitioners.