Doğrudan yabancı yatırımların gelir dağılımı üzerine etkileri: Gelişmekte olan ülkeler üzerine bir uygulama
The effects of direct foreign investments on income distribution: An application on developing countries
  1. Tez No: 591681
  2. Yazar: AYŞE TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR İSPİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Doğrudan yabancı yatırımların sınırlar arası serbest dolanımı ülkelerin ekonomi politikalarını da değiştirmiştir. Değişen politikalar arasında gelir dağılımı adaletinin sağlanması da önemli bir paya sahiptir. Bu çalışmanın amacı gelişmekte olan ülkelerde doğrudan yabancı yatırımların gelir dağılımı üzerine etkilerini incelemektir. Çalışma 18'i gelişmiş, 17'si gelişmekte olan toplam 35 ülkeyi kapsamaktadır. Gelişmiş ülkeler karşılaştırma yapmak amacıyla çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmaya dâhil edilen 35 ülkenin 1970-2015 dönemi verileri panel veri nedensellik analiz yöntemleri ile incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre Meksika, Kenya, Malavi, Tanzanya, Şili, Kolombiya, Kuveyt, Türkiye, Avusturya, Belçika, Kıbrıs, Danimarka, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Hollanda, Norveç, Polonya, İspanya, İsviçre, İngiltere, USA ve Portekiz'de doğrudan yabancı yatırımlardan gelir dağılımına doğru nedensellik ilişkisinin olduğu bulunmuştur. Elde edilen bulgular modernizasyon hipotezi ile benzerlik göstermektedir
Özet (Çeviri)
The free movement of foreign direct investments across borders has also changed the economic policies of countries. Ensuring inequality of income distribution also has an important share among the changing policies. The aim of this study is to examine the effects of foreign direct investment on income distribution in developing countries. The study includes 35 countries, 17 of which are developing countries while 18 of which are developed countries. Developed countries were included in the study for comparison purposes. The data of the 35 countries included in the study covering the period of 1970-2015 were examined by panel data causality analysis methods. It has been concluded that there is a causality relationship between income distribution from foreign direct investments in Mexico, Kenya, Malawi, Tanzania, Chile, Colombia, Kuveyt, Turkey, Austria, Belgium, Cyprus, Denmark, Greece, Ireland, Italy, Netherland, Norway, Poland, Spain, Sweden, England, ABD and Portugal. The gathered findings Show similarity with the modernization hypothesis